Марк Маркез како во најдобрите денови: Пол-позиција за спринт трката во Шпанија

Пол-позицијата за спринт трката, четврта од сезоната во Мото ГП на Големата награда на Шпанија му припадна на возачот на „Гресини“, Марк Маркез , кој ги заврши квалификациите со време од 1:46.773. Така, осумкратниот светски шампион го оствари дебитантското прво место во новиот тим, откако ја напушти „Репсол Хонда“. Марко Бецеки го освои второто место

Марк Маркез до пол-позиција за домашната трка во Шпанија

Марк Маркез се врати на пол-позицијата и ќе тргне прв на трката за Големата награда на Шпанија. Возачот на Гресини успеа да извози мајсторски круг и со време од 1:46,773 го зазеде првото место на пиедесталот. Шпанецот успеа да ја победи конкуренцијата и заработи прва стартна позиција за домашната трка во Херез. На втората позиција се пласира возачот

Пол позиција за Марк Маркез во Херез

Пол позиција за Марк Маркез во Херез во рамките на Мото ГП шампионатот. Тоа е негова 93 пол позиција во кариерата. Неговото време на патеката во Херез, Шпанија е 1:46.773 минути. Втората и третата позиција им припаднаа на Марко Безеки и Хорхе Мартин. Главната трка е закажана за во недела (28.4.2024) со почеток од 14:00 часот.