притисни ентер »

Илон Маск ја објави првата фотографија од вселенскиот брод за патувања до Марс
Илон Маск ја објави првата фотографија од вселенскиот брод за патувања до Марс

Илон Маск ја објави првата фотографија од вселенскиот брод за патувања до Марс

Основачот и извршен директор на компанијата SpaceX, Илон Маск, објави фотографија која го открива изгледот на тест вселенскиот брод наречен Starship (претходно BFR), кој ќе се користи за патување до Марс. Маск објави дека тест-верзијата на Starship конечно е склопена и завршена на локацијата за лансирање во Бока Чика Вилиџ во Тексас. Овој вселенски

Маск го покажа „Starship“ – првата тест верзија од леталото кое треба да се користи за мисии на Месечината и Марс

Маск го покажа „Starship“ – првата тест верзија од леталото кое треба да се користи за мисии на Месечината и Марс

Сликата која ја покажа Маск е од целосно завршеното летало кое е спремно за првите тест суборбитални летови на Земјата Мисијата на Марс, може да се каже дека е крајната цел на се што развива SpaceX, компанијата на Елон Маск. Кога оваа мисија ќе се случи, ќе биде најголемото достигнување на човештвото во вселенските истражувања од првото стапнување

Илон Маск тврди дека новиот “Roadster” на “Tesla” ќе лета

Илон Маск тврди дека новиот “Roadster” на “Tesla” ќе лета

Основачот и директор на компанијата “Tesla”, Илон Маск, изјавил дека новиот “Roadster” ќе може да лета. Маск објавил твит, односно гиф кој го прикажува легендарниот “DeLorean” од филмот “Back To The Future” и под него напишал: “Новиот “Roadster” ќе може да прави нешто слично на ова”. The new Roadster will actually do something like this https://t.co/fIsTAYa4x8