притисни ентер »

Страшен тенис во Рим доцна по полноќ: Ѓоковиќ беше пред пораз, па се избори за епски пресврт против Дел Потро
Страшен тенис во Рим доцна по полноќ: Ѓоковиќ беше пред пораз, па се избори за епски пресврт против Дел Потро

Страшен тенис во Рим доцна по полноќ: Ѓоковиќ беше пред пораз, па се избори за епски пресврт против Дел Потро

Последното четвртфинале во Рим доцнеше еден час поради мечот во женска конкуренција, но оние фанови кои останаа доцна по полноќ на централниот терен на Форо Италико, воопшто не зажалија бидејќи беа сведоци на страшен тенис. Новак Ѓоковиќ и Хуан Мартин Дел Потро понудија тенис за сите пари, но и фасцинантен трилер од кој на крајот со високо подигната

Ѓоковиќ спаси две меч топки против Дел Потро и се пласираше во полуфиналето во Рим

Ѓоковиќ спаси две меч топки против Дел Потро и се пласираше во полуфиналето во Рим

Новак Ѓоковиќ во епски меч кој траеше до еден часот по полноќ, го совлада Хуан Мартин Дел Потро со 2-1, по сетови 4-6,7-6 и 6-4, откако во тај-брејкот во вториот сет спаси две меч топки. Во првиот сет Ѓоковиќ играше многу лошо во ситуација кога имаше брејк шанси неискористувајќи ги сите шест што ги имаше, што беше доволно Аргентинецот да го добие сетот

Ѓоковиќ спаси две меч топки и слави во полноќниот дуел со Дел Потро

Ѓоковиќ спаси две меч топки и слави во полноќниот дуел со Дел Потро

Светскиот рекет број еден Новак Ѓоковиќ е последниот полуфиналист на Мастерсот во Рим, откако во епски дуел кој траеше до еден час по полноќ на терените на „Форо Италико“ го совлада Хуан Мартин Дел Потро со 2-1 во сетови (4-6, 7-6/6, 6-4). Србинот спаси две меч топки на Аргентинецот во вториот сет, се издигна и го доби вториот и третиот сет за полуфинале

Надал ќе добие шанса за одмазда против Циципас

Надал ќе добие шанса за одмазда против Циципас

Рафаел Надал обезбеди нова полуфинална престрелка со Стефанос Циципас, откако го декласираше својот шпански сонародник Фернандо Вердаско на Мастерсот во Рим. Осумкратниот италијански шампион Надал го победи Вердаско со 6:4/6:4 откако вчера во два одиграни меча дозволи само два гема на противниците, покажувајќи дека полека се враќа во форма пред Ролан

Надал ќе добие шанса за одмазда против Циципас

Надал ќе добие шанса за одмазда против Циципас

Рафаел Надал обезбеди нова полуфинална престрелка со Стефанос Циципас, откако го декласираше својот шпански сонародник Фернандо Вердаско на Мастерсот во Рим. Осумкратниот италијански шампион Надал го победи Вердаско со 6:4/6:4 откако вчера во два одиграни меча дозволи само два гема на противниците, покажувајќи дека полека се враќа во форма пред Ролан

Федерер се повлече од четвртфиналето во Рим

Федерер се повлече од четвртфиналето во Рим

Носителот на 20 Гренд слем титули, Роџер Федерер, се откажа од учество во четвртфиналето на тенискиот турнир во Рим. Маестро требаше да излезе на теренот против Стефанос Циципас, но повредата во десната нога го спречи. Така, Гркот се рангира без игра во полуфиналето и ќе го очекува победникот од дуелот меѓу Рафаел Надал и Фернандо Вердаско. – Јас сум

Надал рутинси против Вердаско за полуфинале во Рим

Надал рутинси против Вердаско за полуфинале во Рим

Рафаел Надал го совлада Фернандо Вердаско и се пласираше во полуфиналето на АТП Мастерсот во Рим. Надал вчера одигра два меча, а денес против Вердаско немаше големи проблеми и загуби само четири гема. (6:4 и 6:0). Шпанецот во полуфиналето ќе игра против Стефанос Циципас , кој ја искористи повредата на Роџер Федерер и без борба обезбеди место во најдобрата

Надал го прегази Вердаско и обезбеди полуфинале во Рим

Надал го прегази Вердаско и обезбеди полуфинале во Рим

Шпанскиот тенисер Рафаел Надал се пласираше во полуфиналето на Мастерсот во Рим, откако го победи сонародникот Фернандо Вердаско со 2-0, односно 6-4 и 6-0. Надал во четвртокот одигра два меча, па загуби само два гема, а денеска беше малку полош, па загуби четири, но и покрај тоа продолжи со доминацијата на патот кон трофејот во Рим. Во полуфинале ќе

Федерер се повлече од четвртфиналето во Рим

Федерер се повлече од четвртфиналето во Рим

Носителот на 20 Гренд слем титули, Роџер Федерер, се откажа од учество во четвртфиналето на тенискиот турнир во Рим. Маестро требаше да излезе на теренот против Стефанос Циципас, но повредата во десната нога го спречи. Така, Гркот се рангира без игра во полуфиналето и ќе го очекува победникот од дуелот меѓу Рафаел Надал и Фернандо Вердаско. – Јас сум

Надал го растури Вердаско и се пласира во полуфинале – оди на 9 титула во Рим

Надал го растури Вердаско и се пласира во полуфинале – оди на 9 титула во Рим

Рафа Надал е дефинитивно решен да ја одбрани титулата во Рим, тој денеска експресно го порази Фернандо Вердаско со 2:0 во сетови, 6:4, 6:0, за нецели 100 минути. Првиот сет беше нешто по драматичен и неизвесен, додека вториот беше само рутина за трофејниот шпански тенисер. Вердаско денеска не беше на потребното ниво, а тоа само му го олесни патот на