притисни ентер »

БРУСКЕТИ: Вкусна италијанска закуска која брзо станува популарна, одлична е за брз доручек
БРУСКЕТИ: Вкусна италијанска закуска која брзо станува популарна, одлична е за брз доручек

БРУСКЕТИ: Вкусна италијанска закуска која брзо станува популарна, одлична е за брз доручек

59 Споделувања Share Tweet Потребно е: 1 чабата леб 3 чешниња лук 250 гр шери домати (по можност и црвени и жолти ако ги имате) 150 гр козјо сирење или моцарела 10 црни маслинки 1 китка свеж босилек маслиново масло сол, бибер Подготовка: Исечете ја чабатата на малку подебели кришки. На добро загреана грил тава, на малку маслиново масло се пржат кришките

Рецепт за автентични италијански брускети

Рецепт за автентични италијански брускети

22 Состојки: (за 24 брускети) Фил: -6 домати, исецкани на коцки -8 г листови свеж босилек, исечкани -5 чешниња лук -балсамико оцет -маслиново масло -1/2 лажичка морска сол -1/4 лажичка бибер Брускети: -1 багет -3 лажици маслиново масло -35 г рендан пармезан Подготовка: Измијте ги и исечкајте ги доматите на коцки. Исцедете го вишокот сок и префрлете

Свинско филе во панада од презла и пармезан со салата од компири, домати и маслинки (рецепт)

Свинско филе во панада од презла и пармезан со салата од компири, домати и маслинки (рецепт)

Со неколку едноставни трикови ќе го направите најдоброто панирано каре кое останува сочно иако има моменти на крцкаво печење. Се сервира со едноставна салата од компири, кромид, чери домати и маслинки прелиени со прелив од сенф и маслиново масло. Состојки: Месо: 800 свинско филе за скара со коски 100 грама брашно 2 јајца 200 грама презла 150 грама

Мусака со пилешко и зеленчук

Мусака со пилешко и зеленчук

10 Состојки: – 300 гр пилешко бело месо – половина цвет брокула – 2 моркова – 1/2 шолја замрзнат грашок – кромид – 2 лажици путер – малку маслиново масло – 2 лажици брашно – сол, бибер, куркума – 2,5 дл вода со лажичка сув билен зачин – 2 јајца – 1 павлака – малку млеко – 500 гр компири Подготовка: Излупете ги компирите, исечете ги на прстени и сварете

Еден пријател од Шпанија ме научи како да направам многу вкусно јадење од брокула и карфиол! БЕЗ МЕСО: Сите бевме изненадени од вкусот…прсти да излижеш!

Еден пријател од Шпанија ме научи како да направам многу вкусно јадење од брокула и карфиол! БЕЗ МЕСО: Сите бевме изненадени од вкусот…прсти да излижеш!

Еден пријател од Шпанија ме научи како да направам многу вкусно јадење од брокула и карфиол! Сите бевме изненадени од одличниот вкус…прсти да излижеш! Денес ќе истражиме вкусен рецепт за јадење од брокула и карфиол, кој ми го откри пријател од Шпанија. Ова вегетаријанско јадење не само што е хранливо, туку и изобилува со вкусови кои ќе ги привлечат

Рецепт за печен карфиол со пилешко: Евтин ручек за целото семејство

Рецепт за печен карфиол со пилешко: Евтин ручек за целото семејство

Секој ден сме сведоци на фактот дека растат цените на храната. Ова им создава главоболка на сите, па секој од нас внимава при купувањето на намирниците, но и што да приготви за јадење. Затоа, ви предлагаме фантастичен и евтин ручек. Пробајте печен карфиол со пилешко месо, за кој не ви треба богатство, а ќе имате одличен ручек за целото семејство. –

ПИЛЕ ВО КРЕМАСТ СОС ОД РЕРНА: Брз ручек за целото семејство!

ПИЛЕ ВО КРЕМАСТ СОС ОД РЕРНА: Брз ручек за целото семејство!

4NEWS 4NEWS Барај Барај ПИЛЕ ВО КРЕМАСТ СОС ОД РЕРНА: Брз ручек за целото семејство! Автор: Деск 10/02/2024 08:00 Состојки: 400 гр пилешко бело месо 300 гр печурки 400 мл крем 100 гр сланина 100 гр сирење малку сол, бибер и други зачини по желба 2 јајца 2 dl млеко 2 глави кромид 3 чешниња лук Подготовка: Кромидот и лукот исечкајте ги и пропржете ги

Печени компири со зеленчук како салата или прилог: Вкусен и зачинет оброк за сечиј вкус

Печени компири со зеленчук како салата или прилог: Вкусен и зачинет оброк за сечиј вкус

68 Споделувања Share Tweet Можете да го комбинирате како што сакате. Компирите се една од нашите омилени јадења. Може да се подготви во разни форми, а највкусен е кога е зачинет. Кога компирот се подготвува во рерна, заедно со други зеленчуци и зачини, тогаш тоа не може да биде лош рецепт. Состојки за печени компири со зеленчук: -450 гр. црвен компир

Предлог за одличен ручек, кременадли со компири во рерна (рецепт)

Предлог за одличен ручек, кременадли со компири во рерна (рецепт)

Компирите и месото се совршена комбинација СОСТОЈКИ: 2 поголеми свински кременадли 3 поголеми компири 1 пиперка од туршија 1 домат масло Зачини: Сол, бибер мелен црвен пипер 1 лажица кисела павлака 1 лажичка гранули лук 1 лажица рендан кашкавал 1 лажица соја сос 1 лажичка зачини за месо Подготовка: Измешајте ги сите зачини и извалкајте го месото во