притисни ентер »

Ѓоковиќ се согласил за милион долари помалку од наградата на „Австралија опен“
Ѓоковиќ се согласил за милион долари помалку од наградата на „Австралија опен“

Ѓоковиќ се согласил за милион долари помалку од наградата на „Австралија опен“

Новак Ѓоковиќ ја освои 18. Грен слем титула во својата кариера, деветта на Австралија опен, откако во финалето во недела го победи Данил Медведев во три сета. Пред почетокот на турнирот Ѓоковиќ се согласил на џентменски договор со организаторите на „Австралија опен“, да му биде исплатена за 1 милион долари помала награда од таа што ќе ја освои. За

Ѓоковиќ откри со каква повреда го освоил Австралија Опен, ќе паузира еден месец

Ѓоковиќ откри со каква повреда го освоил Австралија Опен, ќе паузира еден месец

Денеска, тој потврди дека магнетната резонанца покажала расцеп на абдоминален мускул во должина од 1,7 до 2,5 сантиметри. Според првите прогнози, најдобриот тенисер во светот ќе паузира најмалку еден месец. За повредата во неделата зборувал и тренерот на Ѓоковиќ, Горан Иванишевиќ. "Рафа сигурно ќе освои уште еден Ролан Гарос, можеби два. Новак исто

Ѓоковиќ откри како успеал да го „разбие“ непобедливиот Медведев во финалето во Мелбурн

Ѓоковиќ откри како успеал да го „разбие“ непобедливиот Медведев во финалето во Мелбурн

Финалето на Австралија Опен кое се одигра вчера ги разочара неутралните фанови на тенисот, бидејќи светскиот рекет број еден не му даде никаква шанса на разиграниот Данил Медвед и со максимални 3:0 стигна до деветта титула во Мелбурн парк. Рускиот тенисер влезе со серија од 20 последователни победи на завршниот меч против Новак Ѓоковиќ, но во големото

Ѓоковиќ на две недели од соборување на рекордот на Федерер

Ѓоковиќ на две недели од соборување на рекордот на Федерер

Најдобриот светски тенисер и освојувач на Австралија опен Новаќ Ѓоковиќ на осми март ќе стане нов сопственик на рекордот, што сега го држи Швајцарецот Роџер Федерер, според минати недели на врвот на АТП листа. Српскиот тенисер денеска ја почна својата 309 недела на врвот на светската ранг-листа и од соборување на рекордот на Федерер го делат уште само

Мареј: Младите тенисери не можат да ја загрозат големата тројка

Мареј: Младите тенисери не можат да ја загрозат големата тројка

Британскиот тенисер Енди Мареј смета дека играчите од новата генерација се уште не можат да ги загрозат Новак Ѓоковиќ, Рафаел Надал и Рожер Федерер во борбата за трофеите на грен слем турнирите. Ѓоковиќ изминатиот викенд по деветти пат триумфира на Австралија Опен, дојде до 18. грен слем титула во кариерата откако во финалето во три сета со 7:5,6:2,6:2

Ѓоковиќ на две недели од соборување на рекордот на Федерер

Ѓоковиќ на две недели од соборување на рекордот на Федерер

Австралија – Најдобриот светски тенисер и освојувач на Австралија опен Новаќ Ѓоковиќ на осми март ќе стане нов сопственик на рекордот, што сега го држи Швајцарецот Роџер Федерер, според минати недели на врвот на АТП листа. Српскиот тенисер денеска ја почна својата 309 недела на врвот на светската ранг-листа и од соборување на рекордот на Федерер го

Ѓоковиќ идниот месец ќе го урне рекордот на Федерер и ќе стане играч со најмногу недели на првото место на АТП листата

Ѓоковиќ идниот месец ќе го урне рекордот на Федерер и ќе стане играч со најмногу недели на првото место на АТП листата

Најдобриот светски тенисер и освојувач на првиот годинешен грен слем Австралија опен, Новак Ѓоковиќ, на осми март ќе стане нов сопственик на рекордот кој сега го држи Швајцарецот Роџер Федерер, за најмногу недели минати на врвот на АТП листата. Српскиот тенисер денеска ја почна својата 309 недела на врвот на светската ранг-листа и од соборување на

Ѓоковиќ на две недели од соборување на рекордот на Федерер

Ѓоковиќ на две недели од соборување на рекордот на Федерер

Најдобриот светски тенисер и освојувач на Австралија опен Новаќ Ѓоковиќ на осми март ќе стане нов сопственик на рекордот, што сега го држи Швајцарецот Роџер Федерер, според минати недели на врвот на АТП листа. Српскиот тенисер денеска ја почна својата 309 недела на врвот на светската ранг-листа и од соборување на рекордот на Федерер го делат уште само

Ѓоковиќ откри со каква повреда се здоби на АО, ќе паузира еден месец

Ѓоковиќ откри со каква повреда се здоби на АО, ќе паузира еден месец

Новак Ѓоковиќ го освои Австралија Опен со победата над Русинот Данил Медведев по игра од еден час и 53 минути, но во средината на турнирот српскиот тенисер почна да се жали на повреда која се влоши. Денеска потврди дека магнетната резонанса покажа напукнување на стомачниот мускул од 1.7 на 2.5 сантиметри. Првите прогнози се дека најдобриот тенисер