притисни ентер »

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Слатки запечени палачинки со сирење
РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Слатки запечени палачинки со сирење

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Слатки запечени палачинки со сирење

Потребно: За палачинките: 1 литар млеко Малку минерална вода 6 лажици шеќер 4 јајца 600 гр брашно За смесата од сирење: 750 гр свежо сирење (урда) 3 лажици кисела павлака 1 јајце 1 ванилин шеќер Малку кора од лимон 3 лажици шеќер За премачкување: 1,5 чаши кисела павлака 1 јајце 1 ванилин шеќер Подготовка: Испечете ги палачинките. Од наведените состојки

Подобри од оние од слаткарница: Принцес крофни полнети со чоколадо

Подобри од оние од слаткарница: Принцес крофни полнети со чоколадо

Иако можеби сте навикнати да јадете принцес крофни со фил од ванила, ако сакате чоколадо, тогаш треба да ги направите овие со чоколаден фил. Понекогаш мала промена може да ви помогне да го направите вашиот омилен десерт уште повкусен. Состојки: За чоколаден крем: 3 жолчки 45 гр шеќер 8 г брашно за колачи 250 мл млеко 80 гр чоколадо 100 мл слатка павлака

Вкусен десерт од млеко кој не се пече и е совршен за летните денови

Вкусен десерт од млеко кој не се пече и е совршен за летните денови

Овој десерт од млеко е еден од оние колачи кои не се печат. Тој е лесен за подготовка и доволни се 25 минути за истиот. Има благ вкус, па затоа се препорачува да го надополните со рендано чоколадо. Потребни состојки: - 10 парчиња бисквити со путер - 520 мл. млеко - 180 гр. шеќер - 1 ќесичка ванилин шеќер - 5 жолчки - 18 листови желатин или 30 гр. мелен

Како да направите палачинки без брашно

Како да направите палачинки без брашно

Палачинките се совршен избор кога сакате нешто слатко или солено, а еве како да ги направите без брашно. Палачинките се ефтин деликатес кој се подготвува насекаде низ светот, а состојките секој ги има секогаш дома. Денес, постојат куќички за палачинки кои го прават овој деликатес со широк спектар на придружни јадења, а може да се јаде и солено или

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Обланди без грешка

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Обланди без грешка

Потребно: 1 пакување обланди 4 јајца 500 гр шеќер 2,5 дл млеко 250 гр маргарин 100 гр чоколадо 400 гр мелени бисквити 1 лажица рум 1 ванилин шеќер 100 гр мелени ореви Подготовка: Јајцата и шеќерот се матат убаво, па се додава млекото. Гответе на тивок оган, а кога ќе зоврие додадете 250 гр маргарин и мешајте додека не се растопи. Потоа додадете го

Убедени сме дека ќе ви се допаднат: Вкусни палачинки со банани и кокос!

Убедени сме дека ќе ви се допаднат: Вкусни палачинки со банани и кокос!

Палачинките со банани и кокос се вкусно и здраво задоволство за целото семејство. Тие се и одлична идеја за здрав оброк, содржат природни состојки без рафиниран шеќер и пченично брашно. Од една смеса се добиваат околу 10 американски палачинки. Вкупната калориска вредност на ова јадење е само 141 калорија. Состојки: 50 гр интегрално брашно 2 лажички

Колач со печени јаболка: Слатко и освежително!

Колач со печени јаболка: Слатко и освежително!

Рецепт за печен колач од јаболка кој многу ќе ви се допадне ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ : 2 јаболка коцка путер или малку масло малку цимет 1 лажица мед 3 јајца 100 гр шеќер 180 гр брашно 1 прашок за пециво 200 мл јогурт 100 мл масло 100 гр суво грозје Подготовка : Во тавче растопете путер, а потоа додадете ги исечканите јаболка и измешајте. Додадете малку цимет

Рецепт од Стефанија Несторовска: Медено колаче, уживање до максимум

Рецепт од Стефанија Несторовска: Медено колаче, уживање до максимум

Благодарение на вештите раце и инвентивноста на младата Стефанија Несторовска што стои зад инстаграм-профилот и блогот snestorovska.com , секогаш имаме можност да пробаме нешто интересно и несекојдневно. Денеска уживајте во неповторливиот вкус на овие мали, слатки задоволства – медени колачиња. Состојки: – 2+1/2 шолја (250 грама) овесно брашно – 1/3

КОЛАЧ СО ПЕЧЕНИ ЈАБОЛКА: Превкусен десерт кој ќе ве освежи

КОЛАЧ СО ПЕЧЕНИ ЈАБОЛКА: Превкусен десерт кој ќе ве освежи

45 Споделувања Share Tweet Од кујната на баба доаѓа рецепт за печен колач со јаболка кој ќе ви се допадне. Состојки : 2 јаболка коцка путер или малку масло малку цимет 1 лажица мед 3 јајца 100 гр шеќер 180 гр брашно 1 прашок за пециво 200 мл јогурт 100 мл масло 100 гр суво грозје Подготовка : Во тавче растопете путер, а потоа додадете ги исечканите