притисни ентер »

Откриен планот за организација на Вимблдон 2021
Откриен планот за организација на Вимблдон 2021

Откриен планот за организација на Вимблдон 2021

Организаторите на Вимблдон најавија дека турнирот ќе се одржи во 2021 година, без разлика дали ќе има можност за навивачи или не. Грен слемот во Лондон беше единствен од големите турнири кој не се одржа оваа сезона. Тоа се случи првпат по далечната 1945 година. „Организирањето на турнирот во 2021 година е наш приоритет и ние сме активно вклучени во

Одлучено е: Што и да се случи, Вимблдон 2021 ќе се игра

Одлучено е: Што и да се случи, Вимблдон 2021 ќе се игра

Првпат по 1945 година, оваа сезона не се одржа најпопуларниот Гренд слем во светот на тенисот – Вимблдон. Причината е јасна: пандемијата со корона вирусот која предизвика суспензија на сезоната што траеше околу пет месеци. Идната година тоа нема да биде случај бидејќи организаторите веќе одлучија дека Вимблдон ќе се игра. Се бара само начинот на кој

Се откажува Австралијан опен!?

Се откажува Австралијан опен!?

По се изгледа дека стартниот Гренд Слем турнирор Австралијан опен ќе биде откажан за следната година. Иако тоа се предвидуваше дека ќе се одигра на време, поради пандемијата коронавирусе доведен под знак прашалник. Веќе е откажан главниот голф турнир во Австралија, а и стартот на Формула 1 сезоната на далечниот Контитент нема да се случи. Ако се водиме

Откажан голф турнирoт во Бризбејн, загрозен е и Австралијан Опен?

Откажан голф турнирoт во Бризбејн, загрозен е и Австралијан Опен?

Надлежните во Австралија се решија за радикален потег и го откажаа големиот голф турнири во својата земја за 2021 година. Според дописот, владата од оваа земја советувала поради пандемијата на ваков чекор, а надлежните ја донесоа тешката одлука. „Како што советуваше владата на Австралија, имајќи ги в предвид околностите кои ги предизвика пандемијата

Со или без публика Вимблдон ќе се игра во 2021 година

Со или без публика Вимблдон ќе се игра во 2021 година

Организаторите на Вимблдон соопштија дека турнирот ќе се одржи наредната година. Вимблдон беше единствениот гренд слем турнир кој не се одржа оваа година поради пандемијата на коронавиурсот. Неофицијалното светско првенство во тенис годинава не се играше прв пат од 1945 година. „Наш приоритет за 2021 година ќе биде да го организираме турнирот. Активно

Се откажува Австралијан опен!?

Се откажува Австралијан опен!?

По се изгледа дека стартниот Гренд Слем турнирор Австралијан опен ќе биде откажан за следната година. Иако тоа се предвидуваше дека ќе се одигра на време, поради пандемијата коронавирусе доведен под знак прашалник. Веќе е откажан главниот голф турнир во Австралија, а и стартот на Формула 1 сезоната на далечниот Контитент нема да се случи. Ако се водиме

Со или без публика Вимблдон ќе се игра во 2021 година

Со или без публика Вимблдон ќе се игра во 2021 година

Организаторите на Вимблдон соопштија дека турнирот ќе се одржи наредната година. Вимблдон беше единствениот гренд слем турнир кој не се одржа оваа година поради пандемијата на коронавиурсот. Неофицијалното светско првенство во тенис годинава не се играше прв пат од 1945 година. „Наш приоритет за 2021 година ќе биде да го организираме турнирот. Активно

Со или без публика Вимблдон ќе се игра во 2021 година

Со или без публика Вимблдон ќе се игра во 2021 година

Организаторите на Вимблдон соопштија дека турнирот ќе се одржи наредната година. Вимблдон беше единствениот гренд слем турнир кој не се одржа оваа година поради пандемијата на коронавиурсот. Неофицијалното светско првенство во тенис годинава не се играше прв пат од 1945 година. „Наш приоритет за 2021 година ќе биде да го организираме турнирот. Активно

КОРОНА ВИРУС ВО СПОРТОТ – Ѓоковиќ нема да може да ја брани титулата на Австралија опен?

КОРОНА ВИРУС ВО СПОРТОТ – Ѓоковиќ нема да може да ја брани титулата на Австралија опен?

Новата одлука на австралиската влада ги искомплицира работите околу одржувањето на првиот Грен слем во годината… Новак Ѓоковиќ можеби нема да биде во можност да настапи на Австралија опен идната година, откако властите забранија влез на странци во земјата до 2022 година. Забраната важи и за оние кои сакаат да ја напуштат Австралија, што значи дека