притисни ентер »

Основачот на Амазон, Џеф Безос, отиде во вселената
Основачот на Амазон, Џеф Безос, отиде во вселената

Основачот на Амазон, Џеф Безос, отиде во вселената

57-годишникот полетал од Тексас, Соединетите Држави, на неговата ракета Blue Origin New Shepard во 11-минутен лет до работ на вселената. Милијардерот сега стана втората личност што полета своја ракета во вселената, следејќи го  Ричард Брансон од Virgin Galactic за девет дена. Заедно со Безос на летот брше неговиот брат Марк, Воли Фанк – една од 13-те

ИКИТ-БАН: Со летовите на Ричард Брансон и Џеф Безос почнува вселенскиот туризам

ИКИТ-БАН: Со летовите на Ричард Брансон и Џеф Безос почнува вселенскиот туризам

Вселенските летови на Ричард Брансон и Џеф Безос го означија почетокот на вселенскиот туризам, но добрата работа е што се развива и вселенскиот транспорт, вселенските технологии и навигацијата поврзана со овие летови. На овие двајца милијардери кои инвестираат во вселенски летови и технологија, мора да го додадеме Илон Маск. Инвестирани се многу пари

Како да го следите патувањето на Џеф Безос до вселената во живо?

Како да го следите патувањето на Џеф Безос до вселената во живо?

Џеф Безос, најбогатиот човек на светот, во моментов се подготвува за летот до границата со вселената. Тој ќе лета на „Њу шепрд“, капсула и ракетен систем изграден од неговата компанија „Блу ориџин“. Со себе ќе однесе и неколку гости, меѓу кои и неговиот брат, Марк Безос, 82-годишниот пилот Вали Фанк, како и 18-годишниот Оливер Дајмен, кој е првиот

Со летовите на Ричард Брансон и Џеф Безос почнува вселенскиот туризам изјави директорот на ИКИТ-БАН, професор Георги Желев

Со летовите на Ричард Брансон и Џеф Безос почнува вселенскиот туризам изјави директорот на ИКИТ-БАН, професор Георги Желев

Со летовите на Ричард Брансон и Џеф Безос почнува вселенскиот туризам изјави директорот на ИКИТ-БАН, професор Георги Желев Слободен Печат Пред 2 минути Вселенските летови на Ричард Брансон и Џеф Безос го означија почетокот на вселенскиот туризам, но добрата работа е што се развива и вселенскиот транспорт, вселенските технологии и навигацијата поврзана