притисни ентер »

Кристопанс: Имам најдобра сезона во кариерата – ЛШ со Вардар и ЕП со Летонија
Кристопанс: Имам најдобра сезона во кариерата – ЛШ со Вардар и ЕП со Летонија

Кристопанс: Имам најдобра сезона во кариерата – ЛШ со Вардар и ЕП со Летонија

Даинис Кристопанс играше клучна фигура во ростерот на Вардар оваа сезона, а исто така квалитетите ги покажа и во репрезентацијата на Летонија , која буквално сам ја однесе на Европското првенство (ЕП) во 2020 година. Го освои златото во Лигата на шампионите со македонскиот тим, а веднаш потоа, даде 13 гола во мрежата на Словенија и донесе триумф за

Криштопанс ја одведе Летонија до историско ЕП, пред нив падна Словенија!

Криштопанс ја одведе Летонија до историско ЕП, пред нив падна Словенија!

Ракометната репрезентација на Летонија направи огромно изненадување и за прв пат во својата историја се пласираше на Европско првенство по победата над Словенија од 25-24. Еден од најзаслужните играчи на Вардар за титулата во Лигата на шампионите, десниот бек Даинис Криштопанс го предводеше тимот со 13 погодоци и беше најзслужен за овој неверојатен

Кристопанс ја однесе Летонија на Европско првенство

Кристопанс ја однесе Летонија на Европско првенство

ВИДЕО: Кристопанс ја однесе Летонија на Европско првенство Машкиот ракометен национален тим на Летонија за првпат ќе игра на едно Европско првенство, а вардаровиот бек Даинис Кристопанс е оној кој го предводеше тимот кон историскиот успех. Летонија со 24:23 (14:10) славеше над Словенија во претпоследното коло од групата 4, нанесувајќи му го првиот

Кристопанс ја пишува историјата и на Летонија, првпат на ЕП

Кристопанс ја пишува историјата и на Летонија, првпат на ЕП

Машкиот ракометен национален тим на Летонија за првпат ќе игра на едно Европско првенство, а вардаровиот бек Даинис Кристопанс е оној кој го предводеше тимот кон историскиот успех. Летонија со 24:23 (14:10) славеше над Словенија во претпоследното коло од групата 4, нанесувајќи му го првиот пораз на главниот фаворит во друштвото, со што воедно букираше