притисни ентер »

Ова се финалистите во изборот за Европски автомобил на годината
Ова се финалистите во изборот за Европски автомобил на годината

Ова се финалистите во изборот за Европски автомобил на годината

Од листата на 39 номинирани новитети, избрани се седум финалисти од кои еден ќе се закити со ласкавата титула Европски автомобил на годината. Ова е првпат во историјата електричните автомобили да имаат апсолутна доминација. Така помеѓу финалистите влезе „Cupra Born“, првиот електричен модел на младата шпанска марка, а од истиот концерн доаѓа и „Škoda

Познати се финалистите за Европски автомобил на годината

Познати се финалистите за Европски автомобил на годината

Ова е првпат во историјата електрични автомобили да имаат апсолутна доминација. Така, Cupra Born, првиот електричен модел на младата шпанска марка, влезе во финалистите. Од истиот концерн доаѓа и Škoda Enyaq iV, електричен кросовер кој собра бројни позитивни критики. Кога станува збор за малку поголемите модели, приказната ја отвора Renault Megane

Објавени финалистите за Европски автомобил на годината

Објавени финалистите за Европски автомобил на годината

Објавена е листата на седумте финалисти за Европски автомобил на годината за 2022, од кои шест се финалисти, а еден е плаг-ин хибриден со електрична верзија која треба наскоро да пристигне, соопшти жирито. Финалистите кои ќе се борат за титулата се: Cupra Born, Ford Mustang Mach-E, Hyundai Ioniq 5, Kia EV6, Peugeot 308, Renault Mégane E-Tech и Škoda

Објавени финалистите за европски автомобил на годината

Објавени финалистите за европски автомобил на годината

Објавена е листата на седумте финалисти за европски автомобил на годината за 2022, од кои шест се финалисти, а еден е плагин хибриден со електрична верзија, која треба набргу да пристигне, соопшти жирито. Финалистите што ќе се борат за титулата се: Cupra Born, Ford Mustang Mach-E, Hyundai Ioniq 5, Kia EV6, Peugeot 308, Renault Mégane E-Tech и Škoda

Познати финалистите за Европски Автомобил на Годината за 2022!

Познати финалистите за Европски Автомобил на Годината за 2022!

Откако жирито ја објави долгата листа на кандидати, денеска тие ги објавија седумте финалисти – од кои 6 се електрични а еден финалист е плаг-ин хибриден со електрична верзија која треба наскоро да пристигне. Автомобилите кои ќе се борат за титулата се: Renault Mégane E-Tech Škoda Enyaq iV Peugeot 308 Kia EV6 Cupra Born Ford Mustang Mach-E Hyundai

Познати финалистите во Изворот „Автомобил на годината во Европа“ за 2022

Познати финалистите во Изворот „Автомобил на годината во Европа“ за 2022

Објавен е списокот на финалисти во изборот за европски автомобил на 2022 година, на кој се најдоа вкупно седум автомобили… Жирито составено од 61 член од 23 европски земји, од листата на финалистите ќе го избере „Автомобилот на годината“ на Стариот континент, за 2022, додека победникот ќе биде објавен на 28 февруари претстојната година. Список на финалисти:

Познати седумте финалисти во Изборот за европски автомобил за 2022 година

Познати седумте финалисти во Изборот за европски автомобил за 2022 година

Во конкуренција остануваат уште седум модели, од кои шест електрични: Cupra Born, Ford Mustang Mach-E, Hyundai Ioniq 5, Kia EV6, Renault Megane E-Tech и Škoda Enyaq iV . Седмиот финалист, е Peugeot 308 како единствен модел кој сè уште нема електрична верзија, но затоа има хибридна. Интересно е што во изборот на финалистите е редизајнираниот, повеќе-помалку

Финалистите за Европски автомобил на годината за 2022

Финалистите за Европски автомобил на годината за 2022

Жирито ги објави седумте финалисти – од кои 6 се електрични, а еден финалист е плаг-ин хибриден со електрична верзија која треба наскоро да пристигне. Електричните возила земаат сè поголем замав и стануваат сè поважни – и директен аргумент за тоа е токму листата на финалисти кои ќе се борат за титулата Европски Автомобил на Годината за 2022. Финалистите

Објавени финалистите за Европски Автомобил на Годината за 2022!

Објавени финалистите за Европски Автомобил на Годината за 2022!

Откако ја објави долгата листа на кандидати, жирито ги објави седумте финалисти – од кои 6 се електрични а еден финалист е плаг-ин хибриден со електрична верзија која треба наскоро да пристигне. Електричните возила земаат сè поголем замав и стануваат сè поважни – и директен аргумент за тоа е токму листата на финалисти кои ќе се борат за титулата Европски

Познати финалистите за Автомобил на годината во Европа

Познати финалистите за Автомобил на годината во Европа

Од вкупно 39 модели колку што се најдоа на пошироката листа, Жирито за избор на Автомобил на годината во Европа ја објави скратената, финални листа. На таа листа се најдоа седум модели. До крајот на февруари 2022 година ќе трае процесот на тестирање и гласање, а победникот ќе бид еобјавен на 28 февруари 2022 година. На листата на финалисти се најдоа: