притисни ентер »

Пике казнет поради расизам
Пике казнет поради расизам

Пике казнет поради расизам

Поранешниот шампион во Формула 1, Бразилецот Нелсон Пике, е казнет со 950.000 долари поради расистички и хомофобични коментари на адреса на возачот на Мерцедес, Луис Хамилтон, одлучи судот во Бразилија. Пике (70) е казнет бидејќи во 2021 година употребил навредлив израз коментирајќи го инцидентот меѓу Хамилтон и возачот на Ред Бул, Макс Ферстапен на

Нелсон Пике казнет поради расистичките коментари упатени кон Хамилтон

Нелсон Пике казнет поради расистичките коментари упатени кон Хамилтон

Пике (70) е казнет бидејќи во 2021 година употребил навредлив израз коментирајќи го инцидентот меѓу Хамилтон и возачот на Ред Бул, Макс Ферстапен на трката за Големата награда на Велика Британија. Тужбата против Пике, чија ќерка е девојка на Ферстепен, ја поднесоа четири здруженија кои се борат за заштита на човековите права. Пике јавно се извини и

Пике казнет поради расизам- го навредил Хамилтон

Пике казнет поради расизам- го навредил Хамилтон

Пике казнет поради расизам- го навредил Хамилтон Поранешниот шампион во Формула 1, Бразилецот Нелсон Пике, е казнет со 950.000 долари поради расистички и хомофобични коментари на адреса на возачот на Мерцедес, Луис Хамилтон, одлучи судот во Бразилија. Пике (70) е казнет бидејќи во 2021 година употребил навредлив израз коментирајќи го инцидентот меѓу

Пике казнет поради расистички коментари кон Луис Хамилтон

Пике казнет поради расистички коментари кон Луис Хамилтон

Поранешниот шампион во Формула 1, Бразилецот Нелсон Пике, е казнет со 950.000 долари поради расистички и хомофобични коментари кон возачот на „Мерцедес“, Луис Хамилтон, одлучи судот во Бразилија. Пике (70) е казнет бидејќи во 2021 година употребил навредлив израз коментирајќи го инцидентот меѓу Хамилтон и возачот на „Ред Бул“, Макс Ферстапен на трката