притисни ентер »

Куманово му одржа лекција на БИБЛ лидерот во Пловдив, ТФТ стави крај на црната серија со „стотка“ против Теодо

Куманово му одржа лекција на БИБЛ лидерот во Пловдив, ТФТ стави крај на црната серија со „стотка“ против Теодо

Кошаркарската програма во среда понуди три пресметки во БИБЛ лигата, а на два играа македонските претставници во регионалното натпреварување и одлична вест е што и двата победија. Куманово игра во се подобра форма и денеска го преслуша лидерот во БИБЛ лигата, тимот на Академик кој ниту на домашен терен немаше решение за гостинскиот тим од Македонија

БИБЛ: ТФТ со „стотка“ го испрати Теодо од Скопје, за крај на серијата порази

БИБЛ: ТФТ со „стотка“ го испрати Теодо од Скопје, за крај на серијата порази

ТФТ стави крај на серијата на пет порази во низа откако на домашен терен во 10. коло од БИБЛ лигата, македонскиот претставник славеше над Теодо со 104-86. Избраниците на Смилковски ја контролираа играта од самиот почеток на натпреварот и сосема заслужено стигнаа до двата бода. Натпреварот започна со висока реализација на двете страни од паркетот. Добрата

БИБЛ: ТФТ лесно мина преку Теодо

БИБЛ: ТФТ лесно мина преку Теодо

ТФТ го совлада составот на црногорскиот Теодо со 104:86 во најновиот натпревар во рамките од БИБЛ лигата. Со исклучок на првиот период кој нашиот тим имаше проблеми, и го доби само со два разлика, во следните две покажа целосна доминација. Вториот период го доби со 26:17, а третата четвртина со 24:18. Во последниот период кога се беше решено, ТФТ имаше

ТФТ и Куманово со победи во БИБЛ-лигата

ТФТ и Куманово со победи во БИБЛ-лигата

Македонските претставници во БИБЛ-лигата, ТФТ и Куманово денеска остварија победи против Тиват, односно Академик Пловдив. Тимот од скопската населба Тафталиџеги задржа шансите за втората рунда во натпреварувањето по победата од 104-86 против Теодо. ТФТ има скор од 3 победи и шест порази, а во последниот натпревар на домашен терен во „Кале“ го пречекува

Победничка вечер за Куманово и ТФТ во БИБЛ лигата

Победничка вечер за Куманово и ТФТ во БИБЛ лигата

Македонските претставници во БИБЛ лига забележаа победи вечерва во регионалното натпреварување, откако Куманово славеше на гостување кај Академик, а ТФТ триумфираше на домашен терен против Тиват. Куманово забележа важна победа во Пловдив од 96:79 против лидерот во групата со што ги задржа шансите за пласман во следната фаза. По шест одиграни натпревари,

ТФТ како фурија мина крај Теодо во БИБЛ

ТФТ како фурија мина крај Теодо во БИБЛ

Македонскиот претставник во БИБЛ-лигата, екипата на ТФТ, прокнижи нови бодови и остана во игра за следна фаза, затоа што славеше на домашен терен над Теодо (104-86) во меч во кој целосно се доминираше. Само првиот квартал беше изедначен, затоа што гостинот од Тиват беше блиску до ТФТ. По десет минути игра резултатот гласеше 25-23, а потоа почна доминацијата

БИБЛ: Ова е некоe другo Куманово, лесна победа на гостувањето против Академик

БИБЛ: Ова е некоe другo Куманово, лесна победа на гостувањето против Академик

Куманово им се врати на победите откако во натпреварот од десетото коло од БИБЛ лигата славеше над Академик со убедливи 79-96. Кумановци на овој натпревар го покажаа своето вистинско лице, преку тимската игра „сино-белите“ постојано го контролираа натпреварот, се воздражаа од почетнички грешки и сосема заслужено стигнаа до победа. Куманово успеа да

БИБЛ: Ова е некој друг Куманово, лесна победа на гостувањето против Академик

БИБЛ: Ова е некој друг Куманово, лесна победа на гостувањето против Академик

Куманово им се врати на победите откако во натпреварот од десетото коло од БИБЛ лигата славеше над Академик со убедливи 79-96. Кумановци на овој натпревар го покажаа своето вистинско лице, преку тимската игра „сино-белите“ постојано го контролираа натпреварот, се воздражаа од почетнички грешки и сосема заслужено стигнаа до победа. Куманово успеа да

БИБЛ: ТФТ го преслуша Теодо, теоретски шанси за прогрес во следната рунда

БИБЛ: ТФТ го преслуша Теодо, теоретски шанси за прогрес во следната рунда

ТФТ ја запиша третата победа  во БИБЛ лигата, славеа победа портив Теодо со 104:86, екипата од Тафталиџе дојде до триумф со  стил, со висок процент на реализација во шутот од далечина. Кошаркарите на ТФТ имаа успешен почеток на 2021 година. Во натпревар кој мораше да го добијат, ако е можно со што повисок кош-количник, „црно-белите“ успеаја во тој