притисни ентер »

Петков: Продолжуваат разговорите меѓу двете влади
Петков: Продолжуваат разговорите меѓу двете влади

Петков: Продолжуваат разговорите меѓу двете влади

Бугарскиот премиер Кирил Петков вели дека разговорите меѓу владите на Северна Македонија и Бугарија продoлжуваат, но ги отфрла тврдењата дека ќе биде потпишан конкретен договор во тек на посетата на бугарската делегација на Северна Македонија на 22 мај, објави БГНЕС. Advertisements Тој, стои во објавата, исто така уверил дека продолжуваат разговорите

Македонска делегација ќе патува во Рим за 24 Мај, потврди Ковачевски

Македонска делегација ќе патува во Рим за 24 Мај, потврди Ковачевски

Премиерот Димитар Ковачевски денеска повтори дека македонска делегација ќе оди во Ватикан по повод 24 Мај, Денот на сесловенските просветители и учители Кирил и Методиј. -Да, има делегација од нашата држава која ќе оди на одбележувањето на 24 Мај во Рим. Ќе имаме наша делегација која ќе патува таму како македонска, рече Ковачевски.

Македонска делегација ќе патува во Рим за 24 Мај, потврди Ковачевски

Македонска делегација ќе патува во Рим за 24 Мај, потврди Ковачевски

Премиерот Димитар Ковачевски денеска повтори дека македонска делегација ќе оди во Ватикан по повод 24 Мај, Денот на сесловенските просветители и учители Кирил и Методиј. -Да, има делегација од нашата држава која ќе оди на одбележувањето на 24 Мај во Рим. Ќе имаме наша делегација која ќе патува таму како македонска, рече Ковачевски.

Петков: Нема конкретен договор за да биде потпишан

Петков: Нема конкретен договор за да биде потпишан

Петков: Нема конкретен договор за да биде потпишан Дијалог меѓу Скопје и Софија има, но договор нема и македонскиот и бугарскиот премиер тврдат дека во мај нема да се потпише ништо. Кирил Петков денеска во Софија пред пратениците ги отфрли тврдењата дека на 22 мај во Македонија двете влади ќе стават потпис на конкретен документ. Петков вели дека дури

Петков ги отфрли тврдењата дека на 22 мај со македонската Влада ќе потпишат некаков документ

Петков ги отфрли тврдењата дека на 22 мај со македонската Влада ќе потпишат некаков документ

Бугарскиот премиер Кирил Петков денеска во Софија пред пратениците ги отфрли тврдењата дека на 22 мај во Македонија двете влади ќе стават потпис на конкретен документ. Петков изјави дека дури и доаѓањето на бугарската делегација не е финализирано. „Средбата се уште не е финализирана, но едно е сигурно, ние само го продолжуваме конструктивниот дијалог,

Петков: Нема конкретен договор за да биде потпишан

Петков: Нема конкретен договор за да биде потпишан

Дијалог меѓу Скопје и Софија има, но договор нема и македонскиот и бугарскиот премиер тврдат дека во мај нема да се потпише ништо. Кирил Петков денеска во Софија пред пратениците ги отфрли тврдењата дека на 22 мај во Македонија двете влади ќе стават потпис на конкретен документ. Петков вели дека дури и доаѓањето на бугарската делегација не е финализирано

Ковачевски: Не се врзуваме за датум зашто ни треба решение со Бугарија прифатено во двете држави

Ковачевски: Не се врзуваме за датум зашто ни треба решение со Бугарија прифатено во двете држави

Министерствата за надворешните работи на Македонија и Бугарија комуницираат, но немаат усогласено документ кој може да биде основа за носење одлуки во двете држави, рече денеска премиерот Димитар Ковачевски. Одговорајќи на новинарски прашања по посетата на фабриката „Брако“ во Велес, Ковачевски истакна дека на земјава и треба решение кое ќе биде прифатено

Петков: Нема конкретен договор за да биде потпишан

Петков: Нема конкретен договор за да биде потпишан

Дијалог меѓу Скопје и Софија има, но договор нема и македонскиот и бугарскиот премиер тврдат дека во мај нема да се потпише ништо. Кирил Петков денеска во Софија пред пратениците ги отфрли тврдењата дека на 22 мај во Македонија двете влади ќе стават потпис на конкретен документ. Петков вели дека дури и доаѓањето на бугарската делегација не е финализирано