притисни ентер »

ИВЗ: Ова е пуч од Зоран Заев!
ИВЗ: Ова е пуч од Зоран Заев!

ИВЗ: Ова е пуч од Зоран Заев!

Членот на Исламсакта верска заедница, Муамер Весели денеска  истапи со остра реторика кон Владата и кон судството, ден по настаните во ИВЗ каде што со полиција имаше обид за смена на реисот Сулејман Реџепи. Весели истакна дека документите со кои требало да биде сменет се фалсификат и одлуката на судот во крајна мера скандалозна. Тој обвини дека Граѓанскиот

Партиски реакции за настаните во ИВЗ

Партиски реакции за настаните во ИВЗ

Партиски реакции за настаните во ИВЗ Партиите го осудија синоќешниот инцидент во ИВЗ. Го нарекоа скандалозен и срамен чин. ЗА ДУИ судската одлука е упад во автомомијата на ИВЗ, а ВМРО-ДПМНЕ ја обвини државата за мешање во верските заедници.

ИВЗ обвинува за фалсификат, Бузаку чека државата да му ја предаде функцијата

ИВЗ обвинува за фалсификат, Бузаку чека државата да му ја предаде функцијата

Embedded video for ИВЗ обвинува за фалсификат, Бузаку чека државата да му ја предаде функцијата Класичен фалсификат се документите со кои Скендер Бузаку е назначен за поглавар на ИВЗ, тврдат од исламската верска заедница. Документите кои ги подигнале од основниот суд Скопје 2 врз кои судот го донел решението велат дека се целосно невистинити. На оригиналите

Партиските реакции за настаните во ИВЗ

Партиските реакции за настаните во ИВЗ

Партиските реакции за настаните во ИВЗ Партиите го осудија синоќешниот инцидент во ИВЗ. Го нарекоа скандалозен и срамен чин. ЗА ДУИ судската одлука е упад во автомомијата на ИВЗ, а ВМРО-ДПМНЕ ја обвини државата за мешање во верските заедници.

ИВЗ побара извинување од Заев

ИВЗ побара извинување од Заев

Владата на чело со премиерот Зоран Заев изврши упад, пуч во Исламската верска заедница, обвини Муарем Вејсели од ИВЗ по решението на судот со кое се менува досегашниот Реис Сулејман Реџепи, а на негово место е именуван Скендер Бузаку. Вејсели на денешната прес-конференција рече дека решението на судијката е скандалозно и донесено е врз основа на фалсификувани

ИВЗ: Бараме извинување од премиерот Зоран Заев!

ИВЗ: Бараме извинување од премиерот Зоран Заев!

Владата на чело со премиерот Зоран Заев изврши упад, пуч во Исламската верска заедница, обвини Муарем Вејсели од ИВЗ по решението на судот со кое се менува досегашниот Реис Сулејман Реџепи, а на негово место е именуван Скендер Бузаку. Вејсели на денешната прес-конференција рече дека решението на судијката е скандалозно и донесено е врз основа на фалсификувани

Реисот Сулeјман Реџепи останува поглавар на ИВЗ

Реисот Сулeјман Реџепи останува поглавар на ИВЗ

Исламската верска заедница тврди – реисот Сулејман Реџепи не поднел неотповиклива оставка, туку Скендер Бузаку ги фалсификувал документите кои ги поднел до судот. - „Документите се фалсификат. Ние ги добивме од судот и според неколку точки во нив, јасно се гледа дека е измама. Никогаш не е одржана вонредната седница која стои во тие документи и дека

ИВЗ: Ова се ненормални судии, треба да бидат во зоолошка, а Заев да се извини

ИВЗ: Ова се ненормални судии, треба да бидат во зоолошка, а Заев да се извини

Владата на чело со премиерот Зоран Заев изврши упад, пуч во Исламската верска заедница, обвини Муарем Вејсели од ИВЗ по решението на судот со кое се менува досегашниот Реис Сулејман Реџепи, а на негово место е именуван Скендер Бузаку. Вејсели на денешната прес-конференција рече дека решението на судијката е скандалозно и донесено е врз основа на фалсификувани

ИВЗ: Одлуката на судот е донесена со фалсификувани документи

ИВЗ: Одлуката на судот е донесена со фалсификувани документи

ИВЗ обвинува дека Граѓанскиот суд донел одлука за именување на нов реис врз основа на фалсификувани документи, печати и потписи. Oд ИВЗ тврдат дека потписот на актуелниот реис Сулејман Реџепи е фалсификуван на оставката. Велат дека е стар меморандумот на оставката, а фалсификуван е и печатот. Според нив, рејсот не поднесува остаквка во документ со

ИВЗ: Одлуката на судот е донесена со фалсификувани документи, местото судиите им е во Зоолошка

ИВЗ: Одлуката на судот е донесена со фалсификувани документи, местото судиите им е во Зоолошка

ИВЗ обвинува дека Граѓанскиот суд донел одлука за именување на нов реис врз основа на фалсификувани документи, печати и потписи. Oд ИВЗ тврдат дека потписот на актуелниот реис Сулејман Реџепи е фалсификуван на оставката. Велат дека е стар меморандумот на оставката, а фалсификуван е и печатот. Според нив, рејсот не поднесува остаквка во документ со