притисни ентер »

Ивановски: За уставните амандмани не е потребен потпис од Иванов
Ивановски: За уставните амандмани не е потребен потпис од Иванов

Ивановски: За уставните амандмани не е потребен потпис од Иванов

Нема чекање потпис од Претседателот на државата ниту какви било други процедури. Еспертот по уставно право и поранешен претседател на Уставниот суд, Трендафил Ивановски, вели дека со вчерашното гласање во Собранието, уставните измени стапуваат на сила. „Со вчерашното прогласување на уставните амандмани 33, 34, 35 и 36 всушност тие се веќе во сила.

Заврши Седницата за Уставните измени, амандманите влегуваат во сила со донесувањето на конечната одлука

Заврши Седницата за Уставните измени, амандманите влегуваат во сила со донесувањето на конечната одлука

Заврши 75. Седница на Собранието на Република Македонија на која беа изгласани Уставните измени. Амандманите влегуваат во сила со донесувањето на конечната одлука

ВО ЖИВО: Почна седницата за уставни измени

ВО ЖИВО: Почна седницата за уставни измени

22 Споделувања Share Tweet Почна седницата за уставните измени. Претходно Владата и Беса соопштија дека постигнале договор , а пратениците од независната пратеничка група соопштија дека го прифаќаат договорот и дека ќе гласаат „за“ уставните измени: Прочитајте и: Заврши собраниската седница, продолжува утре во 13 часот (ВИДЕО)

Трет ден игра на нерви за уставните измени

Трет ден игра на нерви за уставните измени

И денеска власта и БЕСА на Касами се обидуваат да дојдат до компромис. ВМРО-ДПМНЕ обвинува дека и нејзини пратеници се под притисок да гласаат за уставните измени. Ивана Стојановска е во Собранието. Дали почна седницата? Се чини дека премиерот Заев преговара на три фронта. Целиот извештај погледнете го во видеото.

МАКЕДОНИЈА ПРЕД ПОСЛЕДНАТА ПРЕПРЕКА: Уставните измени за Заев се патриотски избор

МАКЕДОНИЈА ПРЕД ПОСЛЕДНАТА ПРЕПРЕКА: Уставните измени за Заев се патриотски избор

Во Парламентот денес продолжува седницата за уставни измени, обврска која потекнува од Преспанскиот договор со Грција . На самиот старт на седницата премиерот имаше говор а зборувајќи за клучните уставни амандмани кои се дел од Преспанскиот договор , Заев им рече на пратениците, дека потпишувајќи го тој договор, земјава конечно го завршува повеќедеценискиот