притисни ентер »

Шок за Австрија, Вардарецот Шишкарев за прва победа на Русите!
Шок за Австрија, Вардарецот Шишкарев за прва победа на Русите!

Шок за Австрија, Вардарецот Шишкарев за прва победа на Русите!

После ремито со Србите, руската репрезентација денеска во второто коло на Светското првенство 2019 дојде до првиот триумф и тоа над Кореја (34:27). Најзаслужен за победата беше десното крило на македонскиот шампион Вардар, Данил Шишкарев кој седум пати се запиша во листата на стрелците (7/9). Беше следен од Александр Шкурински кој запиша шест погодоци,

Австрија отвори сигурно, аутсајдерот Саудиска Арабија немаше шанси

Австрија отвори сигурно, аутсајдерот Саудиска Арабија немаше шанси

Во рамки на групата Ц на Светското првенство која се игра во Хернинг, Австрија во својот прв натпревар дојде до победа од 29:22. На отварањето на натпреварот беше изедначено сè до 5:5, но потоа откако Австријците го преземаа водството без проблеми го одржуваа и постојано го зголемуваа. Клучен период во првото полувреме беше кога Саудиска Арабија намали