притисни ентер »

Федерер победува, но и сѐ почесто губи!

Федерер победува, но и сѐ почесто губи!

Швајцарскиот тенисер Роже Федерер зад себе има уште една успешна сезона, иако летово наполни 38 години. Годинава тој ќе ја заврши како трет тенисер на светот, но некои негови порази може да се оквалификуваат како крајно неочекувани. Федерер загуби во 4-то коло на „Австралија опен“ од Гркот Стефанос Циципас со 1-3 (6-7, 7-6, 7-5, 7-6), за 3,45 часа,

Поразот на Федерер од Циципас прогласен за сензација за 2019 година

Поразот на Федерер од Циципас прогласен за сензација за 2019 година

Поразот на Роџер Федерер од Стефанос Циципас во четвртото коло на Австралија Опен е официјално прогласен од страна на АТП за сензација за 2019 година. Швајцарецот изгуби во четири сета од Циципас и остана без титулата и поените кои ги бранеше. Триумфот на Аргентинецот Гвидо Пеле над Милош Раониќ е втора сензација, додека киксот на Федерер во четвртфиналето

Кога Федерер ќе загуби, тоа мора да е сензација!

Кога Федерер ќе загуби, тоа мора да е сензација!

Поразот на Роџер Федерер од Стефанос Циципас во четвртото коло од Австралија Опен е прогласен за сензација на годината на Гренд слем турнирите, објави АТП. Младиот Грк во Мелбурн славеше со 3-1 и го запре Федерер на патот кон одбраната на титулата. Токму таму најдобриот тенисер на сите времиња го освои својот последен Гренд слем трофеј, во јануари

Поразот на Федерер од младиот грчки тенисер, прогласен за сензација на годината

Поразот на Федерер од младиот грчки тенисер, прогласен за сензација на годината

Младиот Грк го совлада легендарниот Швајцарец во Мелбурн во четири сета 6: 7 (11), 7: 6 (3), 7: 5, 7: 6 (5) и го запре на патот да ја одбрани својата титула во Австралија. Во 2018 година, Федерер го освои последниот од вкупно 20 Гренслем трофеи во кариерата во Мелбурн. Втората сензација на годината е победата на Аргентинецот Гвидо Пеле против Канаѓанецот

Иванишевиќ нема да го „дружи“ Ѓоковиќ на два Гренд-слем турнири во 2020-та

Иванишевиќ нема да го „дружи“ Ѓоковиќ на два Гренд-слем турнири во 2020-та

Тренерот на српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ – хрватската легенда Горан Иванишевиќ откри детали за подготовките на Ноле за новата сезона и како тој и Маријана Вајда ќе ги поделат должностите на носителот на 16 Гренд-слем титули. – Започнуваме со тренинзи на 9 декември во Монте Карло и на 16-ти одиме во Абу Даби на егзибициски турнир. Потоа сме во Дубаи

Ѓоковиќ и Федерер не се во добри односи, тоа сите го знаат…

Ѓоковиќ и Федерер не се во добри односи, тоа сите го знаат…

Новак Ѓоковиќ и Роџер Федерер не се во добри односи, тврди поранешниот британски тенисер Грег Руседски. Федерер на завршниот турнир во Лондон го совлада Ѓоковиќ во последното коло од групната фаза и го елиминираше српскиот тенисер од турнирот. Воедно, на тој начин Ѓоковиќ остана без било каква шанса до крајот на годината да се избори за првото место

Руседски: Федерер и Ѓоковиќ не се во добри односи

Руседски: Федерер и Ѓоковиќ не се во добри односи

Иако тенисот важи за џентлменска игра во која тенисерите се ривали само на теренот, а надвор од него се големи пријатели, поранешниот британски тенисер Грег Руседски открива дека Роџер Федерер и Новак Ѓоковиќ не се во така добри односи, како со останатите ривали. Федерер по нов епски меч го совлада Ѓоковиќ во групната фаза од завршниот Мастерс во Лондон

Ѓоковиќ и Федерер не се во толку добри односи

Ѓоковиќ и Федерер не се во толку добри односи

Поранешниот британски тенисер, Грег Руседски тврди дека двајцата големи ривали не се пријатели. Роже Федерер на завршниот Мастерс турнир во Лондон успеа да го совлада Новак Ѓоковиќ во последното коло од групната фаза и го елиминира српскиот тенисер од турнирот. Воедно, поразот од Федерер значеше дека Ѓоковиќ ги загуби шансите да ја заврши годината

Познат тенисер тврди: Ѓоковиќ и Федерер не се во добри односи

Познат тенисер тврди: Ѓоковиќ и Федерер не се во добри односи

Британецот Грег Руседцки, тврди дека Роџер Федерер и Новак Ѓоковиќ не се во добри односи и дека тоа не оди во прилог на состојбите во светскиот тенис. Федерер на завршниот турнир во Лондон го победи Ѓоковиќ и го откажа од борбата за враќање на првото место на АТП листата. „Федерер и Ѓоковиќ не се во добри односи, Швајцарецот го елиминира Србинот во