притисни ентер »

Турска делегација оди во Шведска заради нејзината кандидатура за членство во НАТО
Турска делегација оди во Шведска заради нејзината кандидатура за членство во НАТО

Турска делегација оди во Шведска заради нејзината кандидатура за членство во НАТО

Турска делегација отпатува во Стокхолм за да разговара за обврските преземени од Шведска и Финска заради членство во НАТО, јави турската приватна телевизија НТВ. Портпаролот на претседателот Ибрахим Кален и заменикот-министер за надворешни работи Седат Јонал ќе присуствуваат на денешните разговори, на кои ќе се разгледаат чекорите што двете нордиски

Турска делегација оди во Шведска заради нејзината кандидатура за членство во НАТО

Турска делегација оди во Шведска заради нејзината кандидатура за членство во НАТО

Турска делегација отпатува во Стокхолм за да разговара за обврските преземени од Шведска и Финска заради членство во НАТО, јави турската приватна телевизија НТВ. Портпаролот на претседателот Ибрахим Кален и заменикот-министер за надворешни работи Седат Јонал ќе присуствуваат на денешните разговори, на кои ќе се разгледаат чекорите што двете нордиски

Шведска: Пристигна турска делегација што ќе ја проверува кандидатурата за членство во НАТО

Шведска: Пристигна турска делегација што ќе ја проверува кандидатурата за членство во НАТО

Шведска: Пристигна турска делегација што ќе ја проверува кандидатурата за членство во НАТО С.С. Пред 27 секунди НАТО турција шведска финска фото МИА Турска делегација отпатува во Стокхолм за да разговара за обврските преземени од Шведска и Финска заради членство во НАТО. Добиј ги најважните вести, бесплатно на Viber Портпаролот на претседателот Ибрахим

Турска делегација оди во Шведска заради нејзината кандидатура за членство во НАТО

Турска делегација оди во Шведска заради нејзината кандидатура за членство во НАТО

Турска делегација отпатува во Стокхолм за да разговара за обврските преземени од Шведска и Финска заради членство во НАТО, јави турската приватна телевизија НТВ. Портпаролот на претседателот Ибрахим Кален и заменикот-министер за надворешни работи Седат Јонал ќе присуствуваат на денешните разговори, на кои ќе се разгледаат чекорите што двете нордиски

Сирија и Русија загрижени поради турските воени активности против курдските движења

Сирија и Русија загрижени поради турските воени активности против курдските движења

Сирија и Русија загрижени поради турските воени активности против курдските движења на Блискиот Исток. На средбата во Казахстан, делегациите од овие земји побараа Анкара да се воздржи од копнени операции. Офанзивата почна по истанбулскиот бомбашки напад во кој имаше жртви, за кој Турција ги обвини Курдите.

Турска делегација оди во Шведска заради нејзината кандидатура за членство во НАТО

Турска делегација оди во Шведска заради нејзината кандидатура за членство во НАТО

Турска делегација отпатува во Стокхолм за да разговара за обврските преземени од Шведска и Финска заради членство во НАТО, јави турската приватна телевизија НТВ. Портпаролот на претседателот Ибрахим Кален и заменикот-министер за надворешни работи Седат Јонал ќе присуствуваат на денешните разговори, на кои ќе се разгледаат чекорите што двете нордиски

Турска делегација оди во Шведска заради нејзината кандидатура за членство во НАТО

Турска делегација оди во Шведска заради нејзината кандидатура за членство во НАТО

Турска делегација отпатува во Стокхолм за да разговара за обврските преземени од Шведска и Финска заради членство во НАТО, јави турската приватна телевизија НТВ. Портпаролот на претседателот Ибрахим Кален и заменикот-министер за надворешни работи Седат Јонал ќе присуствуваат на денешните разговори, на кои ќе се разгледаат чекорите што двете нордиски

Дали Турција ќе ја укине забраната за руските авиони да летаат над Сирија?

Дали Турција ќе ја укине забраната за руските авиони да летаат над Сирија?

Турција наскоро може да ги укине ограничувањата за прелети на руски авиони во Сирија, изјави специјалниот претставник на рускиот претседател за Сирија, Александар Лаврентиев. Анкара нема да поставува услови за Москва, посочи тој и додаде дека турското раководство било принудено под притисок на Западот да донесе такви одлуки поради политизирањето на

Дали Турција ќе ја укине забраната за прелет на руски авиони над Сирија?

Дали Турција ќе ја укине забраната за прелет на руски авиони над Сирија?

Турција наскоро може да ги укине ограничувањата за прелети на руски авиони во Сирија, изјави специјалниот претставник на рускиот претседател за Сирија, Александар Лаврентиев. Анкара нема да поставува услови за Москва, посочи тој и додаде дека турското раководство било принудено на такви одлуки поради политизирањето на сириското прашање под притисок

Ердоган најавува војна против Курдите

Ердоган најавува војна против Курдите

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган најави дека неговата земја  ќе покрене широка копнена  воена операција против Курдите на северот од Сирија и во пограничната зона на сириско-турската граница , со користење на тенкови и копнени сили , во знак за одмазда за терористичкиот напад во Истанбул на 13 ноември  во кој беа убиени шест лица, а стотина