притисни ентер »

Пржени питулици
Пржени питулици

Пржени питулици

Потребни состојки : 1 јајце 200 гр брашно ½ кеса прашок за пециво малку сол 1,5 дл јогурт масло Начин на подготовка: Се мати јајцето со јогуртот во сад, се става сол и брашно. Се додава прашок за пециво. Во исто време се загрева маслото на тава. Од тестото се вадат топчиња со лажица и се пржат од двете страни. Се вадат и се ставаат на хартија да се

Експресен појадок, вкусни уштипци!

Експресен појадок, вкусни уштипци!

Состојки: 1 јајце 200 гр брашно ½ кесичка прашок за пециво малку сол 1,5 дл јогурт масло Подготовка: Во сад се мати јајцето со јогуртот, се додава сол и брашно. Се додава прашок за пециво. Се загрева маслото на тава. Од тестото се вадат топчиња и се пржат од двете страни.Се вадат и се ставаат на хартија да ја впие маснотијата.

Експресен појадок, вкусни уштипци!

Експресен појадок, вкусни уштипци!

Состојки: 1 јајце 200 гр брашно ½ кесичка прашок за пециво малку сол 1,5 дл јогурт масло Подготовка: Во сад се мати јајцето со јогуртот, се додава сол и брашно. Се додава прашок за пециво. Се загрева маслото на тава. Од тестото се вадат топчиња и се пржат од двете страни.Се вадат и се ставаат на хартија да ја впие маснотијата.

Готови за 10 минути: Уштипци со јогурт, тиквици и сирење

Готови за 10 минути: Уштипци со јогурт, тиквици и сирење

ИЗВОР Скопје24 | октомври 16, 2019 Брзи, вкусни, неодоливи – уштипци со јогурт, тиквици и сирење кои ќе ве освојат! Состојки: 2 поголеми тиквици, 1/2 лажичка сол, 4 јајца, 280 гр свежо кравјо сирење, 1 лажица павлака, 1 лажица јогурт, 250 гр меко брашно, 1/2 прашок за печиво, масло за пржење Начинот на подготовка погледнете го во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на

Потпечени палачинки со сирење

Потпечени палачинки со сирење

Потребни состојки: 500 гр брашно 3 јајца 200 мл газирана вода 600 мл млеко 1 лажичка сол масло Фил: 400 гр сирење 3 јајца 1 чаша јогурт сол кисела павлака за премачкување Начин на подготовка : Направете ги палачинките – брашното измешајте го јајцата, додадете сол, газирана вода и малку млеко. Измешајте со миксер убаво за да нема грутчиња. Додадете

Торта со алва и ореви

Торта со алва и ореви

Потребни состојки за црн пандишпан: 5 јајца 5 лажици шеќер, 3 лажици какао, 2 лажици брашно, 2 лажици пециво Потребни состојки за бел пандишпан: 3 белки 2 лажици брашно 2 лажици мелени ореви 1 лажичка пециво за фил 3 жолчки 500 гр млеко 5 лаж брашно 100 гр шеќер 1 ванила 200 гр путер 250 гр алва. За црн пандишпан јајцата поделете ги на белки и жолчки