притисни ентер »

Шкампи во сос
Шкампи во сос

Шкампи во сос

Под млаз вода измијте ги убаво шкампите. Лукот, кромидот и магдносот исецкајте ги ситно. На маслиново масло запржете го прво кромидот, а потоа и лукот. Додадете го виното, томателото, лебните трошки и ситно сецкан магдонос прелјте со водата оставете да се вари 15тина минути. Потоа посолете и ставете ги шкампите, варете уште 15-20 минути само протресете