притисни ентер »

Зоран Милески осуден на 3 години затвор во „Рекет“
Зоран Милески осуден на 3 години затвор во „Рекет“

Зоран Милески осуден на 3 години затвор во „Рекет“

Основниот кривичен суд денеска го осуди неправосилно третообвинетиот во „Рекет“ Зоран Милески-Кичеец на 3 години затвор за кривичното дело „Примање награда за противзаконско влијание“. Тој на почетокот на судењето за „Рекет“, вчера го призна делото, за разлика од другите двајца обвинети Бојан Јовановски – Боки 13 и Катица Јанева, кои рекоа дека не

Апелација не ја прифати жалбата, Боки 13 останува во притвор

Апелација не ја прифати жалбата, Боки 13 останува во притвор

45 Споделувања Share Tweet Апелациониот суд Скопје денеска ја одби жалбата на Бојан Јовановски-Боки 13 да излезе од притвор од затворот во Шуто Оризари, каде што се наоѓа како обвинет за случајот „Рекет“. Жалбата која што Бојан Јовановски- Боки 13 ја поднесе преку неговиот адвокат Сашко Дуковски е одбиена. Во жалбата беше побарано укинување на мерката

Кичеец осуден на три години затвор за „Рекет“

Кичеец осуден на три години затвор за „Рекет“

Казна затвор од три години за примање награда од 1,5 милиони евра доби третоосомничениеот во предметот „Рекет“ Зоран Милевски – Кичеец, кој вчера на почетокот на главната расправа за судењето го призна делото за разлика од прво и второосомничените, Бојан Јованосвки – Боки 13 и поранешната шефица на СЈО Катица Јанева, кои се изјаснија дека не чувствуваат

Прва пресуда за случајот „Рекет“ - 3 години затвор за второобвинетиот

Прва пресуда за случајот „Рекет“ - 3 години затвор за второобвинетиот

Embedded video for Прва пресуда за случајот „Рекет“ - 3 години затвор за второобвинетиот Признанието вина на обвинетиот во Рекет, му донесе казна затвор од три години. Зоран Милевски Кичеец е прогласен за виновен бидејќи ги договарал средбите меѓу Боки 13, Орце Камчев и неговата сопруга. Обвинителство е задоволно од пресудата, а откако ја добие ќе

Три години затвор за Зоран Милевски – Кичеец за „Рекет“

Три години затвор за Зоран Милевски – Кичеец за „Рекет“

Казна затвор од три години за примање награда доби Зоран Милевски – Кичеец, третообвинетиот во случајот „Рекет“, кој вчера на почетокот на судењето го призна делото. Првоосомничениот Бојан Јовановски и второосомничената Катица Јанева се изјаснија дека не се виновни. По признанието на Кичеец, судот ја одвои постапката, а рочиштето против Јанева и Боки

Прва пресуда за „Рекет“: Зоран Милевски – Кичеец осуден на 3 години затвор

Прва пресуда за „Рекет“: Зоран Милевски – Кичеец осуден на 3 години затвор

Бизнисменот Зоран Милески Кичеец по признание на вина прв се соочи со казната за „Рекет“. Но, три години затвор не очекувал , туку се надевал на условна осуда. За делото за кое е осуден е предвиден затвор од една до десет години. Од друга страна обвинителката Вилма Русковска е задоволна со оваа одлука . Но, ако реши да се жали и таа Кичеец ризикува

Русковска е задоволна од пресудата за Кичеец, тој сега може да се појави и како сведок во „Рекет“

Русковска е задоволна од пресудата за Кичеец, тој сега може да се појави и како сведок во „Рекет“

Изречената казна против третообвинетиот во случајот „Рекет“ Зоран Милевски-Кичеец е добра, изјави денеска обвинителката Вилма Русковска и додаде дека одлуката за жалба ќе ја донесе откако ќе ја прими пресудата. Изречената казна против третообвинетиот во случајот „Рекет“ Зоран Милевски-Кичеец е добра, изјави денеска обвинителката Вилма Русковска и додаде

Прва пресуда за случајот „Рекет“ - 2 години затвор за второобвинетиот

Прва пресуда за случајот „Рекет“ - 2 години затвор за второобвинетиот

Embedded video for Прва пресуда за случајот „Рекет“ - 2 години затвор за второобвинетиот Признанието вина на обвинетиот во Рекет, му донесе казна затвор од три години. Зоран Милевски Кичеец е прогласен за виновен бидејќи ги договарал средбите меѓу Боки 13, Орце Камчев и неговата сопруга. Обвинителство е задоволно од пресудата, а откако ја добие ќе

Вилма Русковска: Не очекував повисока казна

Вилма Русковска: Не очекував повисока казна

Вилма Русковска, шефицата на Обвинителството за организиран криминал и корупција вели дека е задоволна од пресудата за Зоран Милески – Кичеец, кој беше осуден на три години затвор за случајот „Рекет“ откако ја призна вината. „Не очекував повисока казна, со оглед на тоа што распонот е голем, од една до десет години, а дополнително тој досега не е осудуван