ОИ: Австралија со кошаркарска лекција за Шпанија

Кошаркарската репрезентација на Австрлија ја совлада Шпанија во првиот натпревар од групата А на Олимписките игри и славеше со  92-80. Најефикасен во победничкиот табор беше Џок Лендејл со 20 поени, додека кај Шпанците најдобар поединец беше Санти Алдама, кој постигна 24 поени. Во оваа група се уште селекциите на Грција и Канада кои својот меч ќе го

Австралија го победи европскиот шампион на почетокот од Олимписките игри!

Кошаркарската репрезентација на Австралија во голем стил ги почна Олимписките игри во Париз, во првиот меч беше подобра од актуелниот европски шампион Шпанија со 92-80. Австралијците постојано ја имаа контролата над резултатот. Уште на почетокот стана јасно дека се решени да одат на триумф, погодуваа од сите позиции, а најразигран беше Џош Гиди кој

Австралија со кошаркарска лекција за Шпанија

Кошаркарската репрезентација на Австралија со победа го стартуваше настапот на машкиот турнир на Летните олимписки игри во Париз откако денеска славеше над репрезентацијата на Шпанија со 92-80. Австралијците уште од самиот старт ја презедоа иницијативата и буквално во текот на целиот меч го контролираа резултатот и во ниту еден момент не му дозволија

Кошаркарите на Австралија подобри од Шпанија на Олимпијадата

Фернандез влезе во историјата на ЛОИ, но Шпанија убедливо загуби од Австралија

Фото: ФИБА/Твитер Австралија ја запиша првата победа на ЛОИ во Париз, откако ја совлада Шпанија со 92-80. Шпанија на момент се врати во мечот, но само кратко поведе, а потоа противникот ја продолжи доминацијата и сосема заслужено се радуваше во оваа битка. Во првата четвртина Шпанците имаа негатива од десет поени 31-21, најголемата во овој период изнесуваше

Австралија ја „скрши“ Шпанија

Австралиските кошаркари ја совладаа Шпанија на стартот од Олимписките игри со 92:80. Австралија доминираше во текот на целиот натпревар, првата четвртина ја доби со предност од 10 поени, која се покажа како клучна. Шпаниј неколку пати се враќаше во мечот, во третата четвртина дури и го презеде водството (54:56), но Австралија возврати со серија 15:3

Почна кошаркарскиот турнир: Австралија одлична против Шпанија, Руди испиша историја

Австралиските кошаркари денеска со 92:80 ја совладаа Шпанија на отворањето на кошаркарскиот турнир на Олимписките игри во Париз . Австралија иако играше без повредениот Данте Егзум, водеше од стартот на натпреварот и заврши со премиерна победа. Натпреварот го одбележа и шпанскиот репрезентативец Руди Фернандес. Ветеранот стана првиот кошаркар кој учествувал