притисни ентер »

Здраво и вкусно: Домашно чоколадо за 15 минути
Здраво и вкусно: Домашно чоколадо за 15 минути

Здраво и вкусно: Домашно чоколадо за 15 минути

Чоколадото ви е омилениот десерт, а уште поомилен ќе ви стане кога ќе го подготвите сами. Домашното чоколадо е здраво, а за вкус нема дискусија. Пробајте нема да згрешите, подготовката е лесна. 70-100 грама какао 50 милилитри млеко 2 лажици мед (количината на мед зависи од вашиот вкус) 50 грама обично или кокосово масло суво овошје, јаткасти плодови,

Домашни чоколадни наполитанки

Домашни чоколадни наполитанки

Потребни состојки : 4 обланди 6 јајца 250гр шеќер 1л млеко 250 гр маргарин 250 гр мелени лешници 2 лажици брашно 180 гр темно чоколадо 1 ванилин шеќер За чоколаден прелив : 100 гр маргарин 100 гр чоколадо за готвење Начин на подготовка : Во длабоко тенџере на оган ставете 700мл млеко, додадете ги шеќерот и ванилиниот шеќер. Скршете ги јајцата, белките

DIY: Мелем за усни со вкус на чоколадо

DIY: Мелем за усни со вкус на чоколадо

Сакаш ли да имаш убави и миризливи усни кои имаат вкус на чоколадо? Во продолжение имаш едноставен рецепт за мелем кој на твоите усни ќе им подари сјај и нега, а бакнежите ќе ги направи да бидат послатки од вообичаено. Состојки: # 2 лажички маслиново масло # 1 лажичка восок од пчела # 1 капсула витамин Е # 1 лажичка изрендано црно чоколадо # 10 - 12

Боженствено топло чоколадо: Напиток кој ќе ве згрее во овие изненадно студени денови

Боженствено топло чоколадо: Напиток кој ќе ве згрее во овие изненадно студени денови

Иако според календарот пролетта официјално нѝ пристигна, снегот нè изненади во овој период од годината. Токму затоа е вистинско време да се згреете со топло чоколадо за чија припрема ви се потребни само 2-3 минути. Потребни состојки: - 100 гр. шеќер - 1 лажица густин - 100 гр. исечкано чоколадо (мин. 50% какао) - 50 гр. какао во прав - прстофат морска