притисни ентер »

Лутите скопски ривали идната сезона во АБА 2 лигата
Лутите скопски ривали идната сезона во АБА 2 лигата

Лутите скопски ривали идната сезона во АБА 2 лигата

АБА лигата денеска имаше состанок на кој ги потврди екипите кои ќе учествуваат во послабата, АБА 2 конкуренцијата наредната сезона. Двата скопски ривали, МЗТ Скопје Аеродром и Работнички се најдоа во истата конкуренција. Аеродромци се уште се со надеж дека словенечка Приморска поради финансиските проблеми ќе испадне од конкуренција за посилната АБА

АБА лига: МЗТ уште чека на Приморска, Работнички потврден за втората лига

АБА лига: МЗТ уште чека на Приморска, Работнички потврден за втората лига

Раководството на АБА лигата денеска потврди дека во новата сезона и двете регионални лиги ќе бидат составени од по 14 екипи, а така треба да биде барем до сезоната 2024/25. Во АБА 2 лигата се потврдени двајца македонски претставници, односно МЗТ Скопје Аеродром и Работнички, а останатите клубови се Спарс, Слобода Ужице, Слобода Тузла, Златибор, Студентски

Новата сезона во АБА започнува на 19 септември

Новата сезона во АБА започнува на 19 септември

На денешното Собрание на клубовите од регионалната кошаркарска АБА лига одржано преку видео-врска, донесена е одлука новата сезона да започне на 19 септември. Основниот дел од сезоната ќе трае до 28 март 2021 година, додека плеј-офот треба да започне на 4 април 2021 година. Собранието донесе одлука дека и АБА Лигата и АБА Лига 2 ќе бидат составени

Новата сезона во АБА ќе почне на 19 септември

Новата сезона во АБА ќе почне на 19 септември

На денешното Собрание на клубовите од регионалната кошаркарска АБА лига одржано преку видео-врска, донесена е одлука новата сезона да започне на 19 септември. Основниот дел од сезоната ќе трае до 28 март 2021 година, додека плеј-офот треба да започне на 4 април 2021 година. Собранието донесе одлука дека и АБА Лигата и АБА Лига 2 ќе бидат составени

Новата сезона во АБА ќе почне на 19 септември

Новата сезона во АБА ќе почне на 19 септември

На денешното Собрание на клубовите од регионалната кошаркарска АБА лига одржано преку видео-врска, донесена е одлука новата сезона да започне на 19 септември. Основниот дел од сезоната ќе трае до 28 март 2021 година, додека плеј-офот треба да започне на 4 април 2021 година. Собранието донесе одлука дека и АБА Лигата и АБА Лига 2 ќе бидат составени

Новата сезона во АБА ќе почне на 19 септември

Новата сезона во АБА ќе почне на 19 септември

На денешното Собрание на клубовите од регионалната кошаркарска АБА лига одржано преку видео-врска, донесена е одлука новата сезона да започне на 19 септември. Основниот дел од сезоната ќе трае до 28 март 2021 година, додека плеј-офот треба да започне на 4 април 2021 година. Собранието донесе одлука дека и АБА Лигата и АБА Лига 2 ќе бидат составени

АБА ги потврди МЗТ Скопје А. и Работнички како дел од АБА 2 лигата

АБА ги потврди МЗТ Скопје А. и Работнички како дел од АБА 2 лигата

Додека трае неизвесноста околу враќањето на МЗТ Скопје Аеродром во регионалната кошаркарска елита, кое директно зависи од Приморска, АБА лига ги потврди Работнички и тимот од Аеродром како единствени наши претставници, но во второлигашкото друштво. Во соопштението објавено попладнево, АБА вели дека врз основа на резултатите во националните првенства,

АБА ги потврди МЗТ Скопје А. и Работнички како дел од АБА 2 лигата

АБА ги потврди МЗТ Скопје А. и Работнички како дел од АБА 2 лигата

Додека трае неизвесноста околу враќањето на МЗТ Скопје Аеродром во регионалната кошаркарска елита, кое директно зависи од Приморска, АБА лига ги потврди Работнички и тимот од Аеродром како единствени наши претставници, но во второлигашкото друштво. Во соопштението објавено попладнево, АБА вели дека врз основа на резултатите во националните првенства,

Работнички и МЗТ (засега) во АБА 2!

Работнички и МЗТ (засега) во АБА 2!

фото: Александар Ристовски Собранието на АБА лигата не донесе позитивни вести за седумкратниот македонски шампион. Објавени се имињата на екипите кои ќе учествуваат во двете дивизии и засега најтрофејните клубови од нашата земја се сместени во втората лига. Сепак, ова уште не е дефинитивно, се чека конечната разврска со Приморска која, наводно, дала