притисни ентер »

Берлинале: Прекрасната Зорица Нушева е кандидат за Златна мечка
Берлинале: Прекрасната Зорица Нушева е кандидат за Златна мечка

Берлинале: Прекрасната Зорица Нушева е кандидат за Златна мечка

Првиот филм од Македонија кој се појавува во официјална конкуренција на престижното Берлинале, „Господ постои, името ѝ е Петрунија“, жнее позитивни критики. Зорица Нушева се споменува како фаворит за Златна мечка. Зорица Нушева ја игра улогата на Петрунија во првиот македонски филм кој настапува во официјална конкуренција на едно Берлинале Филмот на

Зорица Нушева: Во Берлин го живееме сонот

Зорица Нушева: Во Берлин го живееме сонот

На Филмскиот фестивал во Берлин вчера вечер се случи премиерата на македонскиот филм „Господ постои, името ѝ е Петрунија“. Тимот кој го предводат Теона (режисер) и Лабина Митевска (продуцент), се појави на црвениот килим, поздравен со громогласен аплауз. Довербата за изгледот ја дадоа на домашната модна куќа „Елена Лука“, која создаде креации достојни

Зорица Нушева како Петрунија го развесели Берлинале

Зорица Нушева како Петрунија го развесели Берлинале

(Специјално за САКАМДАКАМ.МК од Берлин: Силвера Падори-Кленке) „Господ постои, името ѝ е Петрунија“ на Теона Стругар Митевска вчера ги освои не само акредитираните новинари кои присуствуваа на првата проекција, туку и илјадната публика која на светската премиера во 16 часот со бурен аплауз и овации го поздрави првиот македонски долгометражен игран

Приказната за штипјанката што скокна по крстот ја возбуди филмската критика

Приказната за штипјанката што скокна по крстот ја возбуди филмската критика

Македонскиот филм „Господ постои, нејзиното име е Петрунија“ на Теона Стругар Митевска, што е во официјалната конкуренција на Берлинскиот филмски фестивал, денеска во 9 часот беше прикажан пред новинарите и филмската критика. Проекцијата беше проследена со аплауз, а прес-конференцијата предизвика голем интерес кај новинарите. На бројните прашања

Приказната за штипјанката што скокна по крстот ја возбуди филмската критика

Приказната за штипјанката што скокна по крстот ја возбуди филмската критика

Македонскиот филм „Господ постои, нејзиното име е Петрунија“ на Теона Стругар Митевска, што е во официјалната конкуренција на Берлинскиот филмски фестивал, денеска во 9 часот беше прикажан пред новинарите и филмската критика. Проекцијата беше проследена со аплауз, а прес-конференцијата предизвика голем интерес кај новинарите. На бројните прашања одговараа

Берлинале: Приказната за штипјанката што скокна по крстот ја возбуди филмската критика

Берлинале: Приказната за штипјанката што скокна по крстот ја возбуди филмската критика

Македонскиот филм „Господ постои, нејзиното име е Петрунија" на Теона Стругар Митевска, што е во официјалната конкуренција на Берлинскиот филмски фестивал, денеска во 9 часот беше прикажан пред новинарите и филмската критика. Проекцијата беше проследена со аплауз, а прес-конференцијата предизвика голем интерес кај новинарите. На бројните прашања одговараа

Мечка веќе си имаме со тоа што сме во трката за награда на Берлинале, вели Теона Митевска пред премиерата на филмот

Мечка веќе си имаме со тоа што сме во трката за награда на Берлинале, вели Теона Митевска пред премиерата на филмот

(Специјално за САКАМДАКАЖАМ.МК од Берлин: Силвера Падори-Кленке) „Господ постои, името ѝ е Петрунија“, утринава со првата воопшто проекција на еден македонски филм во главната конкуренција за Златна мечка на 69. Берлинале, уметнички, тематски, актуелно и со виц ги расони сите акредитирани новинари кои во 9 часот стигнаа да го видат филмот на Теона

„Господ постои, името и е Петрунија“ на Теона Стругар Митевска во трка за „Златна мечка“

„Господ постои, името и е Петрунија“ на Теона Стругар Митевска во трка за „Златна мечка“

„Господ постои, името и е Петрунија“ на Теона Стругар Митевска во трка за „Златна мечка“ Најновиот филм на Теона Стругар Митевска „Господ постои,името и е Петрунија“ кој е во главната конкуренција на  престижниот Берлински филмски фестивал денес премиерно беше прикажан во главната сала на Berlinale Palast чиј капацитет е 1800 седишта. Македонската

Берлинале: Приказната за штипјанката што скокна по крстот ја возбуди филмската критика

Берлинале: Приказната за штипјанката што скокна по крстот ја возбуди филмската критика

Македонскиот филм „Господ постои, нејзиното име е Петрунија“ на Теона Стругар Митевска, што е во официјалната конкуренција на Берлинскиот филмски фестивал, денеска во 9 часот беше прикажан пред новинарите и филмската критика. Проекцијата беше проследена со аплауз, а прес-конференцијата предизвика голем интерес кај новинарите. На бројните прашања одговараа