притисни ентер »

Сладолед торта со ресана и путер од кикирики
Сладолед торта со ресана и путер од кикирики

Сладолед торта со ресана и путер од кикирики

Се мати шлагот со млекото. Се додава кафеав шеќер Натура и путерот од кикиритки и убаво се мати... Се топат бисквитите во млеко и се ставаат во калап и се става шлагот, па пак ресана малку топена во средина, па шлаг и на крај бисквити и одозгора со останатиот шлаг. Се замрзнува.

Рецепт: НАЈВКУСНАТА и НАЈБРЗА БИСКВИТ ТОРТА

Рецепт: НАЈВКУСНАТА и НАЈБРЗА БИСКВИТ ТОРТА

Овој рецепт е еден од најчесто практикуваните, а поради неговата едноставност е обожаван од почетниците готвачи. Потребни состојки: 1 литар млеко 4 кесички прашок за пудинг од ванила 12 лажици шеќер 200 грама бела чоколада за готвење 250 грама маргарин 450 грама бисквити 2 кесички шлаг пена сечкани лешници Подготовка: Сварете го пудингот со млекото,

Вкусна чоколадна торта што не се пече

Вкусна чоколадна торта што не се пече

Рецепт за евтина, крцкава и вкусна чоколадна торта. Овој колач не се пече, лесно се подготвува, готов е за миг, а е погоден за сите ситуации кога имате ненајавени гости. Состојки: 280 грама чоколадо за готвење; 250 грама ореви; 50 грама суво грозје; Околу 20 бисквити со средна големина; 150 грама путер. Подготовка: Најпрво, ситно исецкајте ги оревите,

Колач со пудинг и бисквити

Колач со пудинг и бисквити

Потребни состојки : бисквити пудинг по желба млеко шеќер Начин на подготовка : Количините за состојките се произволни, затоа што колачот се реди по сопствена желба. Пудингот сварете го според упатството на кесичката. Одберете пудинг по сопствен вкус (ванила, јагода, чоколадо, а може да искомбинирате и два различни пудинга). Во тава или пластичен сад