притисни ентер »

Pirelli ќе мора да уништи најмалку 1.800 тркачки гуми
Pirelli ќе мора да уништи најмалку 1.800 тркачки гуми

Pirelli ќе мора да уништи најмалку 1.800 тркачки гуми

Еден од главните снабдувачи на тркачките тимови во Формула 1 – италијанскиот Pirelli е принуден да уништи 1.800 парчиња гуми со тркачките болиди како резултат на откажување на Ф1 трките поради глобалната пандемија на коронавирус. Овие 1.800 гуми се само за првите три трки (Австралија, Виетнам и Бахреин) Проблемите во СП во Формула 1 почнаа со откажувањето