притисни ентер »

Старински колач со цреши: Навраќа во детството, а вкусот е незаменлив!

Старински колач со цреши: Навраќа во детството, а вкусот е незаменлив!

Веќе започна сезоната на цреши, а тие можат да бидат одлични и во колачи. Ова е едноставен, старински колач, каков што печеа нашите баби, па освен вкусот, може да го почувствувате и мирисот на детство. Состојки: – 3 јајца – 2 шолји шеќер – 1 шолја масло – 1 шолја јогурт – 2 шолји брашно – 1 кесичка ванилен шеќер – 1 кесичка прашак за пециво – 350 гр

Старински колач со цреши: Навраќа во детството, а вкусот е незаменлив!

Старински колач со цреши: Навраќа во детството, а вкусот е незаменлив!

Веќе започна сезоната на цреши, а тие можат да бидат одлични и во колачи. Ова е едноставен, старински колач, каков што печеа нашите баби, па освен вкусот, може да го почувствувате и мирисот на детство. Состојки: - 3 јајца - 2 шолји шеќер - 1 шолја масло - 1 шолја јогурт - 2 шолји брашно - 1 кесичка ванилен шеќер - 1 кесичка прашак за пециво - 350 гр