притисни ентер »

Мистериозната мисија: Слета американскиот вселенски авион, останувајќи во орбитата рекордни 908 дена
Мистериозната мисија: Слета американскиот вселенски авион, останувајќи во орбитата рекордни 908 дена

Мистериозната мисија: Слета американскиот вселенски авион, останувајќи во орбитата рекордни 908 дена

Мистериозната мисија: Слета американскиот вселенски авион, останувајќи во орбитата рекордни 908 дена Б.Б. Пред 37 секунди Вселенско летало/ Фото УССФ Вселенскиот авион „X-37B“ го надмина претходниот рекорд за времетраење на еден лет, останувајќи во орбитата дури 908 дена. Леталото со кое управува Вселенските сили на Соединетите Американски Држави (УССФ),

Луѓето би можеле да живеат на Месечината во оваа деценија

Луѓето би можеле да живеат на Месечината во оваа деценија

Луѓето би можеле да поминуваат подолги временски периоди на Месечината во текот на оваа деценија, изјави претставник на НАСА за „Би-би-си“. Хауард Ху, кој ја предводи програмата за лунарното вселенско летало „Орион“ на НАСА, рече дека ќе бидат потребни живеалишта за некои истражувачки мисии. Тој изјави дека лансирањето на ракетата „Артемида“ е историски

Орион успешно изведе уште еден лет: Се приближи до површината на Месечината на 130 km

Орион успешно изведе уште еден лет: Се приближи до површината на Месечината на 130 km

Во четвртокот Орион ги испрати првите фотографии од Земјата од вселената Вселенското летало Орион на НАСА успешно го заврши еден од клучните маневри за време на своето патување. Тоа беше прелет на Месечината, приближувајќи се до нејзината површина на околу 81 милја (околу 130 километри). Ова е значајно поради повеќе причини, не само затоа што означи

НАСА го избира Starship за второ слетување на Месечината

НАСА го избира Starship за второ слетување на Месечината

SpaceX би можел да спушти астронаути на Месечината во 2025 и 2027 година. Starship ќе однесе астронаути на Месечината во 2025 година НАСА му довери на SpaceX поголема улога во програмата Artemis. НАСА ја избра ракетата Starship која ќе ја носи втората група астронаути на Месечината. Исто така, претходно беше објавено дека НАСА го избрала SpaceX да

Леталото Орион на НАСА стигна на Месечината: Она што го соопштија контролорите на летот е воодушевувачко ВИДЕО

Леталото Орион на НАСА стигна на Месечината: Она што го соопштија контролорите на летот е воодушевувачко ВИДЕО

Во понеделникот, Орион стигна на Месечината за прв пат по програмата Аполо на НАСА пред 50 години. Летот до Месечината е клучната точка на пробниот лет вреден 4,1 милијарди долари, кој започна минатата среда. Вселенското летало Орион на НАСА стигна до Месечината во понеделникот, откако прелета 130 километри над површината на Месечината, и сега ќе почне

Артемис 1 – ракетите кои ќе не однесат до Месечината и понатаму

Артемис 1 – ракетите кои ќе не однесат до Месечината и понатаму

Сонот на многу љубители на вселенските патувања, да се вратиме назад на човечки летови до Месечината, па и подалеку во Сончевиот систем конечно станува реалност. На 16 ноември, после повеќегодишни подготовки конечно го видовме полетувањето, на сега најмоќната ракета лансирана од човештвото, СЛС – Space Launch System или со името Артемис / Артемида

Артемис 1 – ракетите кои ќе не однесат до Месечината и понатаму

Артемис 1 – ракетите кои ќе не однесат до Месечината и понатаму

Сонот на многу љубители на вселенските патувања, да се вратиме назад на човечки летови до Месечината, па и подалеку во Сончевиот систем конечно станува реалност. На 16 ноември, после повеќегодишни подготовки конечно го видовме полетувањето, на сега најмоќната ракета лансирана од човештвото, СЛС – Space Launch System или со името Артемис / Артемида

Капсулата „Orion“ стаса до Месечината

Капсулата „Orion“ стаса до Месечината

Вселенската капсула „Orion“ на американската агенција за вселенски истражувања NASA во понеделникот стаса до Месечината, откако прелета 130 километри над месечевата површина и започна со подготовките за влегување во пошироката орбита. Капсулата, во којашто наместо екипаж има три кукли со сензори за мерење на вибрациите, космичкото зрачење и другите

Вселенско летало на НАСА успешно прелета над Месечината

Вселенско летало на НАСА успешно прелета над Месечината

Вселенско летало на американската вселенска агенција НАСА изврши успешно прелетување над Месечината. Станува збор за мисијата „Артемис 1“ чија цел била леталото-капсулата „Орион“ да прелета над површината на Месечината на височина од 130 километри. По завршувањето на мисијата, „Орион“ се враќа на Земјата. Контактот со леталото бил изгубен 34 минути

Вселенско летало на НАСА изврши успешно прелетување над Месечината

Вселенско летало на НАСА изврши успешно прелетување над Месечината

Вселенското летало Орион на НАСА стигна до Месечината во понеделникот, откако прелета 130 километри над површината на Месечината и сега ќе почне да влегува во поширока орбита. Капсулата, во која наместо посада има три кукли со сензори за мерење на вибрации, космичко зрачење и други услови во вселената, ѝ пријде на Месечината од нејзината „темна страна“,