притисни ентер »

Судот одреди притвор за сопственикот на „Дурмо-турс” и возачот на автобусот
Судот одреди притвор за сопственикот на „Дурмо-турс” и возачот на автобусот

Судот одреди притвор за сопственикот на „Дурмо-турс” и возачот на автобусот

Судот им одреди мерка притвор на возачот на автобусот на „Дурмо Турс“, како и на сопственикот и раководителот на компанијата, за автобуската несреќа на автопатот Скопје – Тетово кај Ласкарци, во која животот го загубија 15 патници. За уште три лица се прифатени мерки за претпазливост. „Постапувајќи по предлог на Основното јавно обвинителство за определување

За сомничење за проневера од над 800.000 евра, во судот беше вратен шефот на кабинетот на Мијалков, Јакимовски

За сомничење за проневера од над 800.000 евра, во судот беше вратен шефот на кабинетот на Мијалков, Јакимовски

На излегување од судењето за масовното прислушување во кое е обвинет, Тони Јакимовски попладнето беше вратен назад во судот, но, овојпат на распит за ново кривично дело. Јакимовски, кој е поранешен шеф во кабинетот на Сашо Мијалков, заедно со вработените од Управата за безбедност и контраразузнавање - Петре Пешовски, Стево Маџовски и Кристина Јосифовска

Одреден притвор и за возачот на автобусот на „Дурмо турс"

Одреден притвор и за возачот на автобусот на „Дурмо турс"

Судот му одреди притвор и на возачот на автобусот на „Дурмо Турс" за автобуската несреќа на автопатот Скопје-Тетово кај Ласкарци, во која загинаа 15 патници. Претходно мерка притвор им беше одредена и на сопственикот и  раководителот на компанијата. За уште три лица се прифатени мерки за претпазливост. „Постапувајќи по предлог на ОЈО Скопје за определување

Судот одреди притвор за сопственикот на „Дурмо-турс” и возачот на автобусот

Судот одреди притвор за сопственикот на „Дурмо-турс” и возачот на автобусот

Судот им одреди мерка притвор на возачот на автобусот на „Дурмо Турс“, како и на сопственикот и раководителот на компанијата, за автобуската несреќа на автопатот Скопје – Тетово кај Ласкарци, во која животот го загубија 15 патници. За уште три лица се прифатени мерки за претпазливост. „Постапувајќи по предлог на Основното јавно обвинителство за определување

Судот одреди притвор за сопственикот на “Дурмо-турс” и возачот

Судот одреди притвор за сопственикот на “Дурмо-турс” и возачот

Постапувајќи по предлог на Основното јавно обвинителство за определување мерка притвор за шест лица и мерки за претпазливост за едно лице, кои беа спроведени во судот, судија на претходна постапка по произнесување на лицата како и ценење на фактите и доказите приложени во предлогот , донесе решенија за 30 дневен притвор за три лица, меѓу кои за сопственикот

Притвор и за возачот на автобусот кој возел побрзо од дозволеното при што загинаа 15 патници кај Ласкарци

Притвор и за возачот на автобусот кој возел побрзо од дозволеното при што загинаа 15 патници кај Ласкарци

Судија на претходна постапка му одреди притвор и на возачот на автобусот кој се преврте кај селото Ласкарци на автопатот Скопје-Тетово на 13 февруари, при што загинаа 15 патници, а една патничка уште се бори за живот. Пред тод судијта му одреди мерка притвор и на сопственикот на компанијата „Дурмо турс“ кој е првоосомничен во истрагата на Основното

Судот одреди притвор за сопственикот на „Дурмо-турс” и возачот на автобусот

Судот одреди притвор за сопственикот на „Дурмо-турс” и возачот на автобусот

Судот им одреди мерка притвор на возачот на автобусот на „Дурмо Турс“, како и на сопственикот и раководителот на компанијата, за автобуската несреќа на автопатот Скопје – Тетово кај Ласкарци, во која животот го загубија 15 патници. За уште три лица се прифатени мерки за претпазливост. „Постапувајќи по предлог на Основното јавно обвинителство за определување

Притвор за возачот на автобусот и сопственикот и раководителот на „Дурмо-турс”

Притвор за возачот на автобусот и сопственикот и раководителот на „Дурмо-турс”

Судот им одреди мерка притвор на возачот на автобусот на „Дурмо Турс“, како и на сопственикот и раководителот на компанијата, за автобуската несреќа на автопатот Скопје – Тетово кај Ласкарци, во која животот го загубија 15 патници. За две лица за кои обвинителството бараше притвор, судот определи мерка куќен притвор, додека за уште две лица се одредени

И возачот на автобусот на „Дурмо Турс“ заврши во притвор

И возачот на автобусот на „Дурмо Турс“ заврши во притвор

Судот му одреди притвор и на возачот на автобусот на „Дурмо Турс“ за автобуската несреќа на автопатот Скопје-Тетово кај Ласкарци, во која загинаа 15 патници. Претходно мерка притвор им беше одредена и на сопственикот и на раководителот на компанијата. За уште три лица се прифатени мерки за претпазливост. – Постапувајќи по предлог на Основното јавно

30-дневен притвор за Тони Јакимовски поради проневера на пари во УБК

30-дневен притвор за Тони Јакимовски поради проневера на пари во УБК

Основниот суд Скопје по барање на Обвинителството му определи 30-дневен притвор на Тони Јакимовски-поранешниот шеф на кабинетот на екс-директор на УБК, Сашо Мијалков, кој се сомничи за проневера на пари во УБК. Тој е осомничен заедно со уште две лица, вработени во Управата за безбедност и контраразузнавање, од кои за едниот (С.М.) определен е 30-дневен