притисни ентер »

Македонија остана на седмо место во клупски ракомет во Европа
Македонија остана на седмо место во клупски ракомет во Европа

Македонија остана на седмо место во клупски ракомет во Европа

Одличните настапи на македонските екипи Вардар, Металург и Еурофарм Работник во европските купови придонесоа Македонија на клупско ниво да го задржи седмото место. Според тоа Македонија останува со четири претставници во европските купови, меѓу кои еден има директен пласман во Лигата на шампиони (ЛШ), а три имаат во ЕХФ-купот. Единствено повеќе места

Македонија останува во Топ 7 најдобри во клупскиот ракомет во Европа

Македонија останува во Топ 7 најдобри во клупскиот ракомет во Европа

Успесите на Вардар во последните години, но и константното играње на Металург во Лигата на шампионите, како и на Еурофарм Работник во групната фаза од Купот на ЕХФ во сезоната која уште е во тек придонесоа Македонија на клупски план да ја задржи високата позиција. Македонија остана на 7 место што значи дека и во натпреварувачката 2019/2020 ќе нема

Дамите ја завршија сезоната, ги поделија местата за Европа

Дамите ја завршија сезоната, ги поделија местата за Европа

Со одигрувањето на средбите од 10. коло сезоната во плеј-офот од Женската лига финишираше со титула на тимот на Металург, кој после седум години одново е шампион на Македонија. Металург успеа да го добие последниот меч и на тој начин да остане на врвот на табелата со што го реши овој шампионат во своја корист. Според ситуацијата на табелата, Металург