притисни ентер »

Посни обланди со смокви
Посни обланди со смокви

Посни обланди со смокви

Потребни состојки : 250 гр шеќер 250 гр мелени смокви 250 гр сечкани ореви 2 листа обланда 150 мл вода Начин на подготовка : Во длабок сад ставете ги шеќерот и водата да вријат околу 3 минути. Во смесата се додаваат смоквите и оревите сечкани по должина. Добро се промешува. Додека е смесата жешка, се премачкува една обланда и врз неа се става другата

Брза обланда од смокви (посно)

Брза обланда од смокви (посно)

Закон колач за посни слави и имендени. За сите кои сакаат богат вкус од колач со смокви и ореви пробајте го нема да погрешите... 1. Во длабок сад се става шеќерот и водата да врие околу 3 минути. 2. Во него се додава додека е врело смоквите и сечканите по должина ореви и добро се промешува. Додека е жешко се премачкува 1 обланда и врз неа се става