притисни ентер »

Рос Браун: Не сакам да ја коментирам одлуката на стјуардите, но…
Рос Браун: Не сакам да ја коментирам одлуката на стјуардите, но…

Рос Браун: Не сакам да ја коментирам одлуката на стјуардите, но…

Спортскиот директор на Формула 1, Рос Браун, во својата најнова изјава се обиде да ги опфати контроверзните моменти од трката во Канада, но очекувано избегна да ја коментира оправданоста на казната за Себастијан Фетел. – Разбирам како се чувствува Фетел и знам дека Ферари веќе ја обжали одлуката. Исто така знам дека стјуардите имаат многу сложена работа

Браун: Нема заговор против Фетел и Ферари во Формула 1

Браун: Нема заговор против Фетел и Ферари во Формула 1

Формула 1 може да биде потранспарентна околу одлуките на стјуардите, но не постои скриен заговор зад казната која го чинеше Себастијан Фетел и Ферари победа на Канадското ГП, вели директорот на Ф1, Рос Браун. Фетел во неделата беше казнет откако излезе надвор од патеката, пред да се врати опасно пред Луис Хамилтон, и казната од 5 секунди на крајот

Волф: Инстинктот на Фетел го натера да брани

Волф: Инстинктот на Фетел го натера да брани

Во 48от круг, во тесните свиоци 3 и 4, Фетел изгуби контрола при влезот во свиокот и помина преку тревата, се врати на тркачката линија пред Луис Хамилтон, кој беше приморан да кочи со цел да го избегне германецот. Иако изгледаше дека Фетел немаше друг избор освен тој, стјуардите, меѓу кои беше и поранешниот Формула 1 возач Емануеле Пиро, сметаа дека