притисни ентер »

Рецепт: Како да направите домашни корнети за сладолед?
Рецепт: Како да направите домашни корнети за сладолед?

Рецепт: Како да направите домашни корнети за сладолед?

Сладоледот е еден од омилените летни десерти, а уште повеќе го обожаваме кога ќе си направиме и домашни корнети. Постапката е многу лесна, а еве и што ви е потребно за да ги направите. Потребни состојки: 90 г брашно 130 г шеќер 4 јајца 60 г путер 0,5 децилитри млеко малку цимет или ванилин шеќер Начин на подготовка: Измешајте ги јајцата со шеќерот,

Чупавци се колачињата од моето детство – ова се најмеките, најмирисните, се топат во уста

Чупавци се колачињата од моето детство – ова се најмеките, најмирисните, се топат во уста

Едноставен рецепт за вкусни колачиња кој секој ги сака. Постапката не е комплицирана, а колачињата остануваат долго меки и мирисни. Ова се најмеките чупавци кои некогаш сте ги пробале. Потребни состојки: 4 јајца 12 лажици шеќер 12 лажици масло 12 лажици млеко 12 лажици брашно 1 кесичка ванилин шеќер 1 прашок за печиво За чоколаден прелив: 350 мл млеко

Не сме мислеле така: Пет вкусни намирници кои се изненадувачки здрави

Не сме мислеле така: Пет вкусни намирници кои се изненадувачки здрави

Некои од највкусните намирници најчесто се етикетирани како нездрави поради лошиот начин на конзумирање. Поголемиот дел од нив доаѓаат од природата, но нивното преработување ги прави непосакувани за нашиот организам, за нашето здравје и убавина. Неретко се случува поради митови и заблуди комплетно да ги исфрлиме од исхтраната иако се добри за нас.

Најдобриот рецепт за вафли со интегрално брашно

Најдобриот рецепт за вафли со интегрално брашно

Предлог што да подготвите за денешниот појадок. Потребни состојки: Шолја бело брашно Шолја интегрално брашно 4 лажици прашок за печиво Лажица шеќер 2 јајца Половина лажичка сол 250 мл млеко 2 лажици масло Лажичка екстракт од ванила Свежо овошје Начин на подготовка: Во поголем сад измешајте ги првите 5 состојки. Во друг сад додајте јајца, млеко, масло

Тирамису со малини, неодолив колач за одлично расположение

Тирамису со малини, неодолив колач за одлично расположение

Освежителен десерт со слаб киселкаст вкус на малини и неодолив чоколаден крем. Колачот доаѓа од Сиена, Италија, а самиот збор припаѓа на венецијанскиот дијалект (tiramesù), а во превод значи „подигни ме“ (расположи ме). Потребни состојки: за кремот: 6 јајца 6 лажици шеќер во прав 450 г малини 500 г маскарпоне сирење 1 големо пакување пишкоти 300 мл

Крем колач со бисквити, готов за 20 минути

Крем колач со бисквити, готов за 20 минути

Потребни состојки: 3 ќесички ванилин шеќер 250 мл слатка павлака за шлаг 4 кесички пудинг од ванила 200 г густин 150 г шеќер 2 литри млеко 1 пакување бисквити Начин на подготовка: Од 2 литри млеко одземете 400 мл. Остатокот од млекото ставете го на оган, додадете шеќер и ванилин шеќер. Пудингот и густинот добро измешајте ги со 400 мл млеко, да нема

Оригинални РУСКИ КАПИ – како да направите совршени шубари

Оригинални РУСКИ КАПИ – како да направите совршени шубари

Одличен десерт за сите пригоди, многу вкусно, евтино и едноставно: како да направите оригинални руски капи (шубари). Потребни состојки: 7 јајца 1 ванилин шеќер 250 г шеќер во прав 100 мл вода 100 мл масло 300 г брашно 1 лажичка прашок за печиво 2 лажици какао кората се пече 15 мин на 200 степени. За крем: 400 мл млеко 1 ванилин шеќер 3 лажици шеќер

Рецепт за топло ладно колаче од кое тече путер од кикирики

Рецепт за топло ладно колаче од кое тече путер од кикирики

Сега замислете додаток на путер од кикирики и посегнете по состојките за да почнете со подготовката. Ова е колач со совршен вкус и ви гарантираме дека нема да сакате да го поделите со никого. Потребни состојки: 1 лажица путер 45 g темно чоколадо (по можност со над 70% какао во составот) 1 јајце 1 лажичка екстракт од ванила 2 лажички шеќер 1 лажичка

Шненокли за брзинско засладување

Шненокли за брзинско засладување

Белите облачиња со ванила крем се брз и лесен десерт кој се прави кога домашните ќе посакаат нешто слатко…Ова е од оние рецепти за кои се вели „лапни голтни“ Потребно е: 1 литар млеко 5 јајца 100 г бисквити (не мора) 1 пудинг од ванила 1 кесичка ванилин шеќер шеќер по вкус Подготовка :5 белки изматете со 8 лажици шеќер,во цврст снег. Во 1/2 литар млеко

ПЕТИТ КРЕМШНИТИ – Колач без јајца, без печење и готов е за 20 минути

ПЕТИТ КРЕМШНИТИ – Колач без јајца, без печење и готов е за 20 минути

Брз кремаст колач со одличен вкус, лесно се подготвува, ќе ве воодушеви. Потребни состојки: 3 кесички ванилин шеќер 250 мл слатка павлака за шлаг 4 кесички пудинг од ванила 200 г густин 150 г шеќер 1,8 – 2 литри млеко 1 пакување Петит кекси или лиснато тесто (по желба) Постапка: Од 2 литри млеко одземете 400 мл. Остатокот од млекото ставете го на оган,