притисни ентер »

Рецепт на денот: Чоколадни бомбици со ѓумбир - експлозија од витамини и минерали
Рецепт на денот: Чоколадни бомбици со ѓумбир - експлозија од витамини и минерали

Рецепт на денот: Чоколадни бомбици со ѓумбир - експлозија од витамини и минерали

Коренот од ѓумбир содржи само 80 калории на 100 грама производ, кој во најголем дел е сочинет од јаглехидрати 18 грама, протеини 2 грама и масти 1 грам. Во својот хранлив состав ѓумбирот најмногу содржи витамин Ц, калиум, железо, калциум имагнезиум. Состојки: 200 ml сладок течен готварски крем 300 г црно чоколадо 1 лажиче цимет 1 лажиче ѓумбир во прав

Рецепти за посни торти што не се печат

Рецепти за посни торти што не се печат

Постот не мора да биде монотон, но за да направите нешто посно, треба да се потрудите малку повеќе за да направите совршен спој на намирниците што ги имате на располагање. Во продолжение погледнете ги овие рецепти за вкусни, посни торти што не се печат. Посна плазма торта Потребни состојки: 250 грама посен маргарин 200 грама шеќер во прав 600 грама

Бомбици со брусница (посно)

Бомбици со брусница (посно)

Едноставни, посни колачиња. Мелените ореви, мелените бисквити и овесните снегулкиги ставаме во еден сад.Им додаваме мармалад од кајсија. Се додава и брусницата и се заедно се меша. На оган ставаме 125 грама маргарин и 100 грама бела посна чоколада да се стопат.Откако ќе се стопат се додава врз смесата од бисквити,ореви и овесни снегулки.Смесата се