притисни ентер »

Почна Самитот во ЕУ за земјите од Западен Балкан
Почна Самитот во ЕУ за земјите од Западен Балкан

Почна Самитот во ЕУ за земјите од Западен Балкан

Во Брисел, почна дводневниот Самит на Европската Унија за Западен Балкан, на кој учествува и претседателот на Владата на Република Северна Македонија Димитар Ковачевски. На Самитот на кој учествуваат шефови на држави и влади на Европската Унија и од регионот на Западен Балкан ќе се разговара за пошироката Европа, Западен Балкан, Украина, апликациите

Дијалогот како главен и единствен правилен модел

Дијалогот како главен и единствен правилен модел

Фото: Емил Јовановиќ Заеднички синхронизиран настап на „Отворен Балкан“ во Брисел Премиерот Димитар Ковачевски на својот фејсбук-профил најави дека премиерите на трите држави-членки на иницијативата „Отворен Балкан“ донеле одлука да одат на самитот во Брисел, објавувајќи притоа дека Македонија, Албанија и Србија имаат европска иднина. Малку пред тоа

ПОЧНА САМИТОТ ВО БРИСЕЛ Што ќе им каже Ковачевски на европските лидери?

ПОЧНА САМИТОТ ВО БРИСЕЛ Што ќе им каже Ковачевски на европските лидери?

Во Брисел, денеска започна дводневниот Самит на Европската Унија за Западен Балкан, на кој учествува и претседателот на Владата на Република Македонија, Димитар Ковачевски.  На Самитот на кој учествуваат шефови на држави и влади на Европската Унија и од регионот на Западен Балкан ќе се разговара за пошироката Европа, Западен Балкан, Украина, апликациите

Започна Самитот во ЕУ за земјите од Западен Балкан, премиерот Ковачевски ја предводи владината делегација

Започна Самитот во ЕУ за земјите од Западен Балкан, премиерот Ковачевски ја предводи владината делегација

Во Брисел, денеска започна дводневниот Самит на Европската Унија за Западен Балкан, на кој учествува и претседателот на Владата на Република Северна Македонија Димитар Ковачевски. На Самитот на кој учествуваат шефови на држави и влади на Европската Унија и од регионот на Западен Балкан ќе се разговара за пошироката Европа, Западен Балкан, Украина,

Започна Самитот во ЕУ за земјите од Западен Балкан

Започна Самитот во ЕУ за земјите од Западен Балкан

Во Брисел, денеска започна дводневниот Самит на Европската Унија за Западен Балкан, на кој учествува и претседателот на Владата на Република Северна Македонија Димитар Ковачевски. На Самитот на кој учествуваат шефови на држави и влади на Европската Унија и од регионот на Западен Балкан ќе се разговара за пошироката Европа, Западен Балкан, Украина,

Ковачевски, Рама и Вучиќ сепак  решија да присуствуваат на самитот на ЕУ –Западен Балкан

Ковачевски, Рама и Вучиќ сепак решија да присуствуваат на самитот на ЕУ –Западен Балкан

По консултациите со соработниците и членовите на владите, српскиот претседател Александар Вучиќ и премиерите на Албанија и Македонија, Еди Рама и Димитар Ковачевски сепак  одлучија да патуваат заедно на самитот, а договорени се и принципите за разговори со претставници на Европската унија. Во Брисел е Алксандар Видиновски. Во видеото погледнете го

Започна Самитот во ЕУ за земјите од Западен Балкан

Започна Самитот во ЕУ за земјите од Западен Балкан

Во Брисел, денеска започна дводневниот Самит на Европската Унија за Западен Балкан, на кој учествува и претседателот на Владата на Република Северна Македонија Димитар Ковачевски. На Самитот учествуваат шефови на држави и влади на Европската Унија и од регионот на Западен Балкан. Ќе се разговара за пошироката Европа, Западен Балкан, Украина, апликациите

Започна Самитот во ЕУ за земјите од Западен Балкан, премиерот Ковачевски ја предводи владината делегација

Започна Самитот во ЕУ за земјите од Западен Балкан, премиерот Ковачевски ја предводи владината делегација

Во Брисел, денеска започна дводневниот Самит на Европската Унија за Западен Балкан, на кој учествува и претседателот на Владата на Република Северна Македонија Димитар Ковачевски. На Самитот на кој учествуваат шефови на држави и влади на Европската Унија и од регионот на Западен Балкан ќе се разговара за пошироката Европа, Западен Балкан, Украина,

Започна Самитот во ЕУ за земјите од Западен Балкан, премиерот Ковачевски ја предводи владината делегација

Започна Самитот во ЕУ за земјите од Западен Балкан, премиерот Ковачевски ја предводи владината делегација

Во Брисел, денеска започна дводневниот Самит на Европската Унија за Западен Балкан, на кој учествува и претседателот на Владата на Република Северна Македонија Димитар Ковачевски, информираат владините служби. На Самитот на кој учествуваат шефови на држави и влади на Европската Унија и од регионот на Западен Балкан ќе се разговара за пошироката Европа,

Вучиќ се надева на решение за Македонија, за Рама постапките на Бугарија се срамни

Вучиќ се надева на решение за Македонија, за Рама постапките на Бугарија се срамни

Српскиот претседател Александар Вучиќ изјави дека се надева на решение со кое ќе се тргне ветото на Бугарија за деблокада на евроинтеграцијата на Северна Македонија. „Разговарав утрово со премиерот Димитар Ковачевски и се надевам, но не сум сигурен,“ рече Вучиќ во изјава за новинарите во Брисел пред почетокот на самитот ЕУ-Западен Валкан. Во однос