притисни ентер »

Хамилтон победи 17-ти пат, имајќи и пол-позиција и најбрз круг
Хамилтон победи 17-ти пат, имајќи и пол-позиција и најбрз круг

Хамилтон победи 17-ти пат, имајќи и пол-позиција и најбрз круг

Тој во генералниот пласман за сезонава сега води со 190 бода, 65 повеќе од Ботас Британецот Луис Хамилтон стигна до својата шеста победа сезонава во Формула 1, а 90-та во кариерата (една победа помалку од рекордерот Михаел Шумахер), во хаотичната гранпри-трка во Тоскана, на легендарната патека Муџело. Хамилтон победи со пет секунди предност пред Валтери

Хамилтон: Многу тешка трка, Ботас покажа брзина цел викенд

Хамилтон: Многу тешка трка, Ботас покажа брзина цел викенд

Возачот на Мерцедес, Луис Хамилтон, раскажа колку е тешко да се освои трката за Големата награда на Тоскана. „Сето тоа е малку поразително, како три трки во еден ден. Беше неверојатно тешко, стартот беше тежок“, почна Хамилтон. „Патеката е феноменална. Поради жештината и фактот што морав да го задржам Валтери Ботас, кој покажа брзина цел викенд, не

Моето срце се трка, лудо е да се биде на чекор до Шумахер

Моето срце се трка, лудо е да се биде на чекор до Шумахер

Откако минатата трка во Италија беше спектакуларна, таа во Монца, на која славеше Пјер Гасли, оваа беше крајно бизарна. Од вкупно 20 пилоти дури осум не ја минаа целта, а до победата дојде возачот на Мерцедес и бранител на титулата, Луис Хамилтон. Бројни откажувања, два рестарта, неколку страотни судари на патеката беа само дел од повеќечасовната трка

Formula 1: Хамилтон најдобар во „хаосот“ на Муџело / ФОТО+ВИДЕО

Formula 1: Хамилтон најдобар во „хаосот“ на Муџело / ФОТО+ВИДЕО

Возачот на Mercedes успеа да слави на трка која беше полна со инциденти и траеше скоро два и пол часа со прекини. Возилото за безбедност го видовме веќе во веќе во првиот круг, па потоа уште две прекинувања на трката, на што Хамилтон успешно одговори за 90. победа во својата кариера. Сега само една победа го дели од израмнувањето на рекордот кој го

Луис Хамилтон со уште една победа во Муџело, Италија

Луис Хамилтон со уште една победа во Муџело, Италија

Луис Хамилтон победи на најчудната трка во формула 1 во последните десеттина години, а траеше долго и имаше дури три прекини поради инциденти на патеката. Британецот не дозволи да му се поремети ритамот со долгото траење на трката во Муџело, за Големата награда на Италија и победи убедливо. Зад него на подиумот се искачи Валери Ботас, како второпласиран,

Хамилтон: Како да сум возел три трки

Хамилтон: Како да сум возел три трки

Возачот на Мерцедес, Луис Хамилтон изјави дека трката во Формула 1 за Големата награда на Тоскана е исклучително тешка поради двата прекини, но дека е задоволен од 90. победа во кариерата. „Сè беше малку збунувачко. Имав впечаток дека имало три трки во еден ден. Денес беше неверојатно тешко, имав тежок почеток. Патеката е феноменална. Не беше лесно

Хамилтон по хаосот во Муџело: Ова е како да имавме три трки во еден ден!

Хамилтон по хаосот во Муџело: Ова е како да имавме три трки во еден ден!

Возачот на Мерцедес, Луис Хамилтон кажа дека трката за Големата награда на Тоскана била една од најлудите во кои учествувал досега. Британецот триумфираше на патеката Муџело во трка која ја одбележаа неколку инциденти, па двапати трката мораше да биде прекината. За Хамилтон ова беше шеста победа во сезоната, а вкупно 90. во кариерата, па само една

Хамилтон: Многу тешка трка, Ботас покажа брзина цел викенд

Хамилтон: Многу тешка трка, Ботас покажа брзина цел викенд

Возачот на Мерцедес, Луис Хамилтон, раскажа колку е тешко да се освои трката за Големата награда на Тоскана. Сето тоа е малку поразително – како три трки во еден ден. Беше неверојатно тешко, стартот беше тежок. Патеката е феноменална. Поради жештината и фактот што морав да го задржам Валтери Ботас, кој покажа брзина цел викенд, не беше лесно, а на

Маратон во Муџело – судири, излетувања, рестарти… И пак Хамилтон е прв!

Маратон во Муџело – судири, излетувања, рестарти… И пак Хамилтон е прв!

Луис Хамилтон стигна до својата 90-та победа во кариерата, доближувајќи се на само една од рекордот на Михаел Шумахер, на маратонската трка во Муџело, каде што овој викенд се возеше првата трка од Големата награда на Тоскана, одбележана со спектакуларни судири, два рестарти и само 12 болиди на целта. Хамилтон го доби вториот рестарт во финишот на трката,