притисни ентер »

Спектакуларна изведба на „Перпетум Џезиле“ на сцената на Филхармонија
Спектакуларна изведба на „Перпетум Џезиле“ на сцената на Филхармонија

Спектакуларна изведба на „Перпетум Џезиле“ на сцената на Филхармонија

Сцената на македонската Филхармонија, вчеравечер бешекако бродска платформа на која атрактивниот словенечки вокален оркестар „Перпетум Џезиле“ направи незаборавно патување низ децениите на светската музичка сцена со изведба на дваесетина антологиски песни. Патувањето како низ времеплов, со симулирање на звук од пребарувач на радио станици, и одлична

Спектакуларна изведба на „Перпетум Џезиле“ на сцената на Филхармонија

Спектакуларна изведба на „Перпетум Џезиле“ на сцената на Филхармонија

Сцената на македонската Филхармонија, вчеравечер бешекако бродска платформа на која атрактивниот словенечки вокален оркестар „Перпетум Џезиле“ направи незаборавно патување низ децениите на светската музичка сцена со изведба на дваесетина антологиски песни. Патувањето како низ времеплов, со симулирање на звук од пребарувач на радио станици, и одлична

Васил Хаџиманов бенд-мајстори на уникатниот џез

Васил Хаџиманов бенд-мајстори на уникатниот џез

Васил Хаџиманов Бенд од Белград, завчеравечер во Домот на АРМ во Скопје, уште еднаш ја претстави својата уникатност и музичкото мајсторство. Она што го привлече вниманието на вистинските љубители на џезот и уникатната музика, е токму неповторливиот аранжман проткаен со традиционалниот фолклорен колорит не само од Балканот туку и пошироко Во Домот на

Од вечерашниот концерт на Васил Хаџиманов Бенд во Домот на АРМ/галерија

Од вечерашниот концерт на Васил Хаџиманов Бенд во Домот на АРМ/галерија

Васил Хаџиманов Бенд има свирено многупати во различни скопски клубови пред македонската публика, но вечерашниот концерт во Домот на АРМ во Скопје беше нивен прв солистички концерт. Публиката можеше да ужива во најновиот албум на бенот, „Линии во песок“ (Lines in Sand) кој беше објавен оваа година за издавачката куќа „MoonJune“ од Њујорк, а кој бендот