притисни ентер »

Французинките го освоија „Федерејшн Купот“
Французинките го освоија „Федерејшн Купот“

Французинките го освоија „Федерејшн Купот“

Тенисерките на Франција се победнички на годинашното издание на „Федерејшн купот“. Откако по дуелите во поединечна конкуренција резултатот бнеше израмнет 2:2, во решавачкиот пети меч, француската двојка Кристина Младеновиќ и Каролин Гарсија беа подобри од Австралијките, Ешли Барти и Саманта Штосур. Французинките го добија мечот кој траеше 1 час и 20

Трета титула за Франција во Фед купот

Трета титула за Франција во Фед купот

Женската тениска репрезентација на Франција, по трети пат во историјата е шампион во Федерејшн купот. Во клучната битка за трофејот, Французинките во мајсторката во двојки ја совладаа домашната Австралија. Клучната победа беше во игра на двојки, кога Каролин Гарсија и Кристина Младеновиќ ги совладаа Ешли Барти и Саманта Стосур со 6-4, 6-3. Французинките

Трета Фед куп титула за Франција

Трета Фед куп титула за Франција

Поведникот беше решен по мечот во двојки. Франција по трет пат е победник во Фед Купот откако во финалето беше поуспешна од Австралија. Прашањето околу шампионот беше решено по дуелот во дубл помеѓу Кристина Младеновиќ и Каролин Гарсија од едната и Ешли Барти и Саманта Стосур од другата страна. Француските тенисерки победија со 6:3,6:4 за еден час

Барти остана без трофеј, Франција е освојувач на Фед Купот

Барти остана без трофеј, Франција е освојувач на Фед Купот

Репрезентацијата на Франција го освои овогодишниот Фед Куп, откако прашањето на победникот во финалето беше решен по дуелот во двојки меѓу Кристина Младеновиќ и Каролин Гарсија против Ешли Барти и Саманта Штосур. Франција до оваа победа стигна во два сета (6-4, 6-3), во меч кој траеше еден час и 20 минути. Иако Младеновиќ и Гарсија лошо го отворија

Франција ја освои титулата во Фед купот

Франција ја освои титулата во Фед купот

Репрезентативките на Франција ја освоија титулата во Фед купот. Франција во финалето ја победи Австралија со 3:2. Решавачкиот поен Французинките го освоија во игра на двојки. Комбинацијата Гарсија/Младеновиќ за 77 минути ја победи австралиската двојка Барти/Стосур со 6/4, 6/3. Во последниот меч репрезентациите влегоа со резултат 2:2. Водство на Франција

Трета титула за Франција во Фед купот

Трета титула за Франција во Фед купот

Перт, 10 ноември 2019 (Утрински Весник) – Женската тениска репрезентација на Франција, по трети пат во историјата е шампион во Федерејшн купот. Во клучната битка за трофејот, Французинките во дубл мајсторка ја совладаа домашната Австралија. Клучната победа беше во игра на двојки, кога Каролин Гарсија и Кристина Младеновиќ ги совладаа Ешли Барти и Саманта

Франција ја освои титулата во Фед купот

Франција ја освои титулата во Фед купот

Репрезентативките на Франција ја освоија титулата во Фед купот. Франција во финалето ја победи Австралија со 3:2. Решавачкиот поен Французинките го освоија во игра на двојки. Комбинацијата Гарсија/Младеновиќ за 77 минути ја победи австралиската двојка Барти/Стосур со 6/4, 6/3. Во последниот меч репрезентациите влегоа со резултат 2:2. Водство на Франција

Франција по третпат во историјата е победник на ФЕД Купот

Франција по третпат во историјата е победник на ФЕД Купот

Женската тениска репрезентација на Франција е новиот освојувач на ФЕД Купот. Во финалето во Перт (Австралија), Французинките го добија решавачкиот меч, откако Каролина Гарсија и Кристина Младеновиќ во игра на двојки беа подобри од домашните тенисеркиЕшли Барти и Саманта Стосур совладувајќи ги со резултат 6:4, 6:3. Со овој успех, Франција по третпат

Трета титула за Франција во Фед купот

Трета титула за Франција во Фед купот

Женската тениска репрезентација на Франција, по трети пат во историјата е шампион во Федерејшн купот. Во клучната битка за трофејот, Французинките во дубл мајсторка ја совладаа домашната Австралија. Клучната победа беше во игра на двојки, кога Каролин Гарсија и Кристина Младеновиќ ги совладаа Ешли Барти и Саманта Стосур со 6:4, 6:3. Французинките го