притисни ентер »

Вучиќ на Макрон ќе му подари сабја, килим и два тома историја на српската дипломатија
Вучиќ на Макрон ќе му подари сабја, килим и два тома историја на српската дипломатија

Вучиќ на Макрон ќе му подари сабја, килим и два тома историја на српската дипломатија

Српскиот претсеател Александар Вучиќ на Емануел Макрон кој утре ќе допатува во посета на Србија му подготви неколку подароци. Меѓу нив се и коњичка сабја М1895 како и два тома извештаи од дипломатијата на Кралството Србија од Париз. Како што пишува “Политика” Макрон ќе добие српска сабја  за подофицери и војници која била дел од наоружувањето на српските

БЕЛГРАД: Што ќе донесе Макрон во „дипломатскиот куфер“?

БЕЛГРАД: Што ќе донесе Макрон во „дипломатскиот куфер“?

Останува непознато, дали Макрон ќе дојде со некаква понуда за Србија или дипломатски ќе порача Белград и Приштина да постигнат договор, а ЕУ да посредува. Шефот на француската држава емануле Макрон, кој утре доаѓа во дводневна посета на Србија, покрај заедничкото обраќање со својот домаќин Александар Вучиќ кај Споменикот на благодарноста, ќе има и

Макрон утре пристигнува во Белград: Агендата е објавена, но непознато е што носи во „дипломатски куфер“

Макрон утре пристигнува во Белград: Агендата е објавена, но непознато е што носи во „дипломатски куфер“

Францускиот претседател, Емануел Макрон утре пристигнува во посета на Белград, каде ќе има официјални состаноци од кои е тешко да се прочита што ќе донесе тој во својот „дипломатски куфер“. Различни заклучоци и анализи се вртат деновиве во Србија, од тоа дека Макрон доаѓа за да ги види можностите да обновување на дијалогот меѓу Белград и Приштина,

Посетата на Макрон без посебно значење за косовското прашање

Посетата на Макрон без посебно значење за косовското прашање

Претседателот на Франција, Емануел Макрон, со посетата на Србија сака да испрати неколку пораки и да покаже дека е значаен играч на светската политичка и безбедносна сцена, пишуваат белградските медиуми во пресрет на средбата со српскиот колега Александар Вучиќ. Една од темите за кои ќе се разговара на највисоко државно ниво е можноста Франција во