притисни ентер »

Ферари крои тактика за да стигне до првата победа
Ферари крои тактика за да стигне до првата победа

Ферари крои тактика за да стигне до првата победа

Мина повеќе од половина од годинашната натпреварувачка сезона во Формула 1, а тимот на Ферари и понатаму не знае што е победа, што секако претставува големо изненадување. А тоа ќе можат да го поправат на следната трка на 1 септември, која ќе се вози за големата награда на Белгија. Ферари, кој доминираше на претсезонските тест-натпревари, за големо

На Ферари му се заканува катастрофа која одамна ја нема доживеано

На Ферари му се заканува катастрофа која одамна ја нема доживеано

Малку се сезоните во кои славниот тим – Ферари не успеал да запише ниту една победа во Формула 1, а на повидок е токму таква година. Како секоја година овој тим се вбројува меѓу фаворитите за титулата, но очигледно е дека сезонава ќе го проба второто место во генералниот пласман, бидејќи првото е веќе резервирано за тимот на Мерцедес. Она што е уште

Леклерк самоуверен: Можеме да го стигнеме Мерцедес

Леклерк самоуверен: Можеме да го стигнеме Мерцедес

Иако нема победа на првите 12 трки во Ф1 шампионатот, екипата на Ферари има самодоверба дека до крајот на сезоната ќе се врати во игра за титулата. Тоа го потврди младиот Чарлс Леклерк кој изјави дека тој и неговиот клупски колега се подготвени да ја свртат ситуацијата во своја полза. „Од почетокот на сезоната се обидуваме да им парираме, тие се брзи

Леклер верува во најлудото сценарио до крај на сезоната

Леклер верува во најлудото сценарио до крај на сезоната

Возачот на Ферари, младиот Шарл Леклер, верува дека неговата екипа може да го стигне Мерцедес во однос на перформансите сезонава, односно до крајот на шампионатот. Црната статистика за Ферари е што сезонава немаат победа, а им се заканува најлошата серија во последните 5 сезони, иако на почетокот од сезоната имаа надежи дека ќе бидат рамо до рамо со

Ќе биде ли Монца „сламката за спас“ на Ферари сезонава?

Ќе биде ли Монца „сламката за спас“ на Ферари сезонава?

Иако во сезоната влезе како фаворит за освојување на титулата по успешните зимски тестирања, тимот на Ферари во 12 трки не забележа ниту една победа и му се заканува година без триумф. Тоа последен пат се лсучило во 2014 година. Се веруваше дека „црвениот болид со црно коњче“ е побрз од оние на Мерцедес и Ред Бул, а возачката постава Фетел – Леклерк

Ферари е пред голем дебакл сезонава

Ферари е пред голем дебакл сезонава

Ферари има катастрофлана сезона, немаат победа а половина од тековниот шампионат е поминат, по 12 трки немаат прво место на подиумот. Два пати сезонава Ферари беше блиску до победа но не успеа, во Монтреал победија па им беше одземено првото место, во Австралија загубија триумф во последните моменти од трката. Ферари ризикува да ј повтори 2014 година

Фетел разочаран од првата полусезона

Фетел разочаран од првата полусезона

„Ако се одземат последните две трки, комплетно потфрлив изминатава полусезона“, вели Германецот кој заостанува зад водечкиот Хамилтон речиси сто поени. Четирикратниот првак Себастијан Фетел е тотално разочаран од она што го извозе во првата половина од годинашнава сезона во Формула 1. Иако шестпати се искачи на подиумот ниту еднаш не беше прв, а во