притисни ентер »

МВР води истрага за случајот Богоевски
МВР води истрага за случајот Богоевски

МВР води истрага за случајот Богоевски

МВР води истрага за случајот Богоевски Во МВР е отворена истрага за аудио снимката со гласот на Павле Богоевски. Министерот Оливер Спасовски уверува дека ќе се третира како и секој друг случај, без оглед на тоа што се работи за пратеник. Власта не смее да го забошоти овој случај и да го загрози безбедносниот систем, предупредува ВМРО ДПМНЕ. Потсетуваат

ФОКУС НА ДЕНОТ: Пратениците куртулија од нарко тестови, шест препораки за македонската економија

ФОКУС НА ДЕНОТ: Пратениците куртулија од нарко тестови, шест препораки за македонската економија

Претседателот на Собранието, Талат Џафери не дозволи  пратениците да се тестираат дали се нарко зависници затоа што немало правен основ за  иницијативата на независната пратеничка група која ја поддржаа и СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ. Вели дека во Законот за пратеници, во Деловникот за работа на Собранието и во Уставот нема правен основ според кој Претседателот

Пратениците куртулија од нарко тестови

Пратениците куртулија од нарко тестови

Пратениците куртулија од нарко тестови Народните избраници нема да подлежат на нарко тест. Собранискиот спикер Џафери не гледа правен основ за реализирање на иницијативата на незавианта осумка за доброволно тестирање на пратениците за наркотици. ,,Во Законот за пратеници, во Деловникот за работа на Собранието и во Уставот на Република Северна Македонија,

Џафери не дозволи нарко тест за пратениците

Џафери не дозволи нарко тест за пратениците

Народните избраници нема да подлежат на нарко тест. Собранискиот спикер Џафери не гледа правен основ за реализирање на иницијативата на незавианта осумка за доброволно тестирање на пратениците за наркотици. ,,Во Законот за пратеници, во Деловникот за работа на Собранието и во Уставот на Република Северна Македонија, нема правен основ според кој Претседателот

Џафери: Пратениците одат на редовни систематски прегледи, Собранието нема надлежност да ги проверува дополнително

Џафери: Пратениците одат на редовни систематски прегледи, Собранието нема надлежност да ги проверува дополнително

Претседателот на Собранието на Република Северна Македонија Талат Џафери, ја доби и ја разгледа Иницијативата од Независната пратеничка група на ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата за подобра Македонија, а која се однесува на барањето за доброволно тестирање на пратениците во Собранието на Република Северна Македонија од наркотици, се вели во соопштение од Собранието

Џафери: Нема првен основ за нарко-тест на пратениците

Џафери: Нема првен основ за нарко-тест на пратениците

Претседателот на Собранието, Талат Џафери, попладнево соопшти дека во Уставот и Деловникот на парламентот нема правен основ според кој би можела да се реализира иницијативата од Независната пратеничка група на ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата за подобра Македонија, за нарко-тест на пратениците. „Ве информираме дека, во Законот за пратеници, во Деловникот за

Талат не дава тест за откривање на  пратеници наркомани

Талат не дава тест за откривање на пратеници наркомани

Пратениците нема да прават на нарко тест затоа што Собранискиот спикер Џафери не гледа правен основ за иницијативата која предвидува тестирање на пратениците за наркотици. ,,Во Законот за пратеници, во Деловникот за работа на Собранието и во Уставот на Република Северна Македонија, нема правен основ според кој Претседателот и Собранието на Република

Џафери: Нема правен основ за нарко-тест на пратениците

Џафери: Нема правен основ за нарко-тест на пратениците

Претседателот на Собранието, Талат Џафери, попладнево соопшти дека во Уставот и Деловникот на парламентот нема правен основ според кој би можела да се реализира иницијативата од Независната пратеничка група на ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата за подобра Македонија, за нарко-тест на пратениците. -Ве информираме дека, во Законот за пратеници, во Деловникот за

Тест за алкохол и дрога за пратениците, СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ ја поддржуваат иницијативата, но не и Џафери

Тест за алкохол и дрога за пратениците, СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ ја поддржуваат иницијативата, но не и Џафери

120 пратеници во Собранието да направат тест за користење наркотични средства, предлага независната пратеничка група ма ВМРО-ДПМНЕ. Тие побараа од Собранието во понеделник да се овозможат услови и лекарска екипа за да се реализира нивната иницијатива. „8-мината независни пратеници денеска беа недостапни за новинарите, но бараат  Собранието во понеделник

Собранието ја отфрли иницијативата на независната пратеничка група на ВМРО ДПМНЕ за нарко – тест

Собранието ја отфрли иницијативата на независната пратеничка група на ВМРО ДПМНЕ за нарко – тест

Пратеничките групи во Собранието едногласни. Врз нив може да се направи нарко тест. Денеска независнта пратеничка група на ВМРО-ДПМНЕ поднесе иницијатива со која бара најбрзо веднаш првиот ден по викендов,  медицински тимови во собранието да ја проверуваат состојбата со нракотични средства на пратениците. Собранискиот спикер Талат Џафери ја отфрли