притисни ентер »

Партискиот систем во Русија се распаѓа
Партискиот систем во Русија се распаѓа

Партискиот систем во Русија се распаѓа

Социолозите од Центарот Левада објавија податоци од анкета направена во јули. На руските жители им е поставено прашањето за кого ќе гласаат доколку парламентарните избори се распишат следната недела. Најблиската кампања за нова Државна Дума всушност доаѓа во 2021 година, но трендовите од минатата година или две се прилично јасни и секако ќе се рефлектираат

Италијанскиот Сенат утре ќе расправа за недоверба на Владата

Италијанскиот Сенат утре ќе расправа за недоверба на Владата

Италијанскиот Сенат во полн состав утре ќе се состане за да го разгледа предлогот за изгласување недоверба на владата. Медиумите наведуваат дека Сенатот седницата ќе ја почне утре во 18 часот. Кризата минатата недела ја почна министерот за внатрешни работи и лидер на партијата Лига, Матео Салвини, кога отворено побара органиизрање предвремени избори

Италијанскиот парламент одлучи: Гласање за недоверба на Владата на 20-ти август

Италијанскиот парламент одлучи: Гласање за недоверба на Владата на 20-ти август

Гласањето недоверба за италијанската влада на премиерот Џузепе Конте е закажано на 20-ти август, одлучи парламентот. За датумот на гласање се договорија претставниците на сите парламентарни партии, освен на владеачката Лига, Форца Италија на Силвио Берлускони и Италијанските браќа, кои сакаа гласањето да биди веќе денес, пренесува порталот Политико