притисни ентер »

Многумина го избегнуваат празот, а помага при тешки состојби
Многумина го избегнуваат празот, а помага при тешки состојби

Многумина го избегнуваат празот, а помага при тешки состојби

Здрава храна За разлика од кромидот или лукот, празот се користи цел и не само како зачин или додаток туку и како независен зеленчук. Може да се бере од почетокот на есента до крајот на пролетта. Затоа празот е важна намирница, особено во зима, кога изборот на зеленчук е помал. Старите Египќани и Римјани го јаделе празот, а и денес го ценат како здрав

Зелениот домат се подготвува за зимница, а не ни знаеме како влијае на нашиот организам

Зелениот домат се подготвува за зимница, а не ни знаеме како влијае на нашиот организам

Станува збор за многу здрава намирница. Диететичарите и нутриционистите истакнуваат дека цврстата текстура и конзистентноста на зелените домати овозможуваат тие да се користат во приготвувањето на многу јадења, а кај нас најмногу го спремаат како зимница, бидејќи содржат антиоксиданси. Овој зеленчук е богат со витамин Ц, па затоа експертите за храна