притисни ентер »

Хаос на улиците на Минск, ранети стотици, уапсени над 3.000
Хаос на улиците на Минск, ранети стотици, уапсени над 3.000

Хаос на улиците на Минск, ранети стотици, уапсени над 3.000

Во големите градови низ Белорусија избија протести откако долгогодишниот претседател Александар Лукашенко освои шести последователен претседателски мандат. Во големите градови низ Белорусија избија протести откако долгогодишниот претседател Александар Лукашенко освои шести последователен претседателски мандат. Стотици се повредени во судирите со полицијата,

Главната противничка на Лукашенко се откажа од протестите: Не сакам да одам во затвор

Главната противничка на Лукашенко се откажа од протестите: Не сакам да одам во затвор

Изборниот штаб на кандидатката за претседател на Белорусија, Светлана Тихановска, одлучил дека таа нема да учествува на протестите во Белорусија, со цел да се избегнат можните провокации, изјавила портпаролката на политичарката, Ана Красуљина. „Штабот донесе одлука дека појавувањето на Тихановска на демонстрациите може да предизвика дополнителни провокации,

Противничката на Лукашенко се смета за победничка на изборите во Белорусија: Ќе го докажеме секое кршење на изборните прописи

Противничката на Лукашенко се смета за победничка на изборите во Белорусија: Ќе го докажеме секое кршење на изборните прописи

Главната противничка на претседателот на Белорусија Александар Лукашенко, која според официјалните податоци ја победи на претседателските избори, Светлана Тихановска денеска изјави дека таа е победничка на изборите. Според податоците од Централната изборна комисија, Лукашенко на неделните избори доби повеќе од 80 отсто од гласовите, а Тихановскаја

Втор ден протести против Лукашенко, се пролеа крв во Минск

Втор ден протести против Лукашенко, се пролеа крв во Минск

Белоруската полиција уапси најмалку 19 лица денес за време на протестот на демонстрантите, кои се собраа во Минск втор ден по ред, пренесува Ројтерс. Во неделата навечер, откако беа објавени првите резултати од претседателските избори во Белорусија, имаше протести за време на кои демонстрантите се судрија со полицијата, а беа уапсени 3.000 учесници

„Не сакам да завршам во затвор“: Главната противничка на Лукашенко се откажала од протестите

„Не сакам да завршам во затвор“: Главната противничка на Лукашенко се откажала од протестите

Изборниот штаб на кандидатката за претседател на Белорусија, Светлана Тихановска, одлучил дека таа нема да учествува на протестите во Белорусија, со цел да се избегнат можните провокации, изјавила портпаролката на политичарката, Ана Красуљина. „Штабот донесе одлука дека појавувањето на Тихановска на демонстрациите може да предизвика дополнителни провокации,

КРВАВИ ПРОТЕСТИ ВО БЕЛОРУСИЈА: Една жртва и стотици повредени

КРВАВИ ПРОТЕСТИ ВО БЕЛОРУСИЈА: Една жртва и стотици повредени

Стотина повредени, повеќе од 3.000 уапсени и една жртва има на протестите во Белорусија. Во главниот град Минск како и во другите градови избрија протести на кои имало неколку десетици илјади луѓе. Во големите градови ширум Белорусија избија протести откако долгогодишниот претседател Александар Лукашенко освои шести последователен претседателски мандат

Хаос на улиците на Минск: Стотина повредени, над 3.000 уапсени и една жртва

Хаос на улиците на Минск: Стотина повредени, над 3.000 уапсени и една жртва

Бидејќи во главниот град како и во другите градови избрија протести на кои имало неколку десетици илјади луѓе, Тихановскаја повика на мир и ги замоли безбедносните сили да се воздржат од насилство. Во големите градови ширум Белорусија избија протести откако долгогодишниот претседател Александар Лукашенко освои шести последователен претседателски мандат

Опозицијата во Белорусија ја доведе во прашање победата што ја прогласи Александар Лукашенко на вчерашните претседателски избори

Опозицијата во Белорусија ја доведе во прашање победата што ја прогласи Александар Лукашенко на вчерашните претседателски избори

Опозицијата во Белорусија ја доведе во прашање победата што ја прогласи Александар Лукашенко на вчерашните претседателски избори. Протести се случија во Минск и во други градови. Официјалните резултати беа објавени во понеделникот наутро. Според нив, Лукашенко победи на изборите со 80,2% од гласовите. Според официјалните објави, против кандидатот освоил

Полицијата во Белорусија со солзавец и водени топови по демонстрантите

Полицијата во Белорусија со солзавец и водени топови по демонстрантите

Едно лице го загуби животот, десетитци се повредени и над 100 уапсени е билансот на протестот кој што ескалираше откако беа објавени резултатите на претседателските избори во Белорусија на кои што  Александар Лукашенко го освои шестиот мандат. Илјадници демонстранти излегоа на улиците ширум земјата да искажат револт против изборните резултати. Тамошните

Изборна фарса на Лукашенко во Белорусија

Изборна фарса на Лукашенко во Белорусија

Изборите во Белорусија беа фарса, а победата на Лукашенко местенка. И покрај тоа, граѓанското општество победи. Времето на диктаторот завршува, а во Минск дојде време за политички пресврт, смета Кристијан Трипе. Диктатурите живеат во лага. Во нив се цензурираат медиумите, се контролира комуникацијата меѓу државата и граѓаните и се лажираат избори-