притисни ентер »

Столтенберг : Нема зачленување без промена на името, на народот е да одлучи

Столтенберг : Нема зачленување без промена на името, на народот е да одлучи

Заклучокот за Македонија утре ќе биде усвоен како дел од финалното комунике на НАТО од страна на дваесет и деветмината шефови на држави или на влади присутни на состанокот на врвот. Вообичаено одлуката ја соопшти денеска генералниот секретар Столтенберг кој уште нагласи дека зачленувањето ќе се случи откако земјава во целост ќе ги спроведе обврските

Столтенберг: Нема НАТО без промена на името – ова е прилика што доаѓа еднаш во животот

Столтенберг: Нема НАТО без промена на името – ова е прилика што доаѓа еднаш во животот

Генералниот секреатер на НАТО Јенс Столтенберг јасно стави на знаење дека само со промена името може Македонија да влезе во Алијансата. -На луѓето во Македонија е да одлучат, ова е прилика што доаѓа еднаш во животот или ќе го поддржат договорот и ќе станат членки, или нема да го поддржат и нема да станат членки, не може двете работи да ги добијат.

Столтенберг: Ова ви е “once in a lifetime“ шанса!

Столтенберг: Ова ви е “once in a lifetime“ шанса!

НАТО ја покани Македонија да почне преговори за членство. Влезот е гарантиран откако ќе се комплетира договорот за името со Грција. “Ова ви е “once in a lifetime chance. Изборот е на граѓаните. Или ќе го спроведете Договорот и ќе влезете во НАТО или нема. Ваше е да изберете.  Вратите на НАТО се отворени. Вие треба да изберете”. Ова беа зборовите на

Столтенберг: Нема НАТО без промена на името

Столтенберг: Нема НАТО без промена на името

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг јасно стави на знаење дека само со промена името може Македонија да влезе во Алијансата. -На луѓето во Македонија е да одлучат, ова е прилика што доаѓа еднаш во животот или ќе го поддржат договорот и ќе станат членки, или нема да го поддржат и нема да станат членки, не може двете работи да ги добијат. Нема

Maкедонија доби официјална покана за НАТО

Maкедонија доби официјална покана за НАТО

“Се согласивме да го поканиме Скопје за преговори  за пристап...“ Македонија доби официјална покана за пристап во НАТО изјавил генералниот секретар на Северноатланската алијанса Јенс Столтенберг во Брисел, каде што е во тек самитот на НАТО. Спрема неговите зборови, лидерите на 29 земји членки на НАТО официјално ја поканиле Македонија да стапи во Алијансата

Столтенберг: нема НАТО без промена на името

Столтенберг: нема НАТО без промена на името

Нема влез за Македонија во НАТО ако не го промени името. Првиот човек на Алијансата, Јенс Столтенберг денеска и повеќе од јасен - ова била одлука еднаш во животот, а изборот бил едноставен. Нема влез за Македонија во НАТО ако не го промени името. Првиот човек на Алијансата, Јенс Столтенберг денеска и повеќе од јасен - ова била одлука еднаш во животот,

Столтенберг: Се согласивме да ја поканиме владата во Скопје да започне пристапни преговори

Столтенберг: Се согласивме да ја поканиме владата во Скопје да започне пристапни преговори

НАТО Алијансата денеска се согласи да и издаде покана на Македонија,  потврди попладнево на прес-конференцијата на Самитот на НАТО во Брисел, генералниот секретар на Алијансата, Јенс Столтенберг. Изнесувајќи ги заклучоците од состанокот на Северноатлантскиот совет, Столтенберг рече дека сите 29 членки на НАТО се договориле да ја поканат Македонија

НАТО ја покани Македонија да почне преговори

НАТО ја покани Македонија да почне преговори

НАТО ја покани Македонија да почне преговори со алијансата, објави генeреалниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг на прес-конференција. Како што кажа тој, Македонија ќе стане 30. членка на НАТО, кога ќе бидат завршени сите национални процедури и договорот за името со Грција ќе биде комплетиран. На новинарско прашање, Столтенберг рече дека не може

НАТО ја покани Македонија да започне пристапни преговори

НАТО ја покани Македонија да започне пристапни преговори

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг на прес-конференција кажа дека НАТО ја кани Македонија да започне пристапни преговори за членство во Алијансата. Како што кажа тој, Македонија ќе стане 30. членка на НАТО откако ќе бидат завршени сите национални процедури и договорот за името со Грција ќе биде комплетиран. Васко Маглешов НАТО ја покани

Столтенберг: Македонија доби покана за почеток на пристапните преговори во НАТО

Столтенберг: Македонија доби покана за почеток на пристапните преговори во НАТО

Embedded video for Столтенберг: Македонија доби покана за почеток на пристапните преговори во НАТО Не можете да бидете дел од НАТО без промена на уставното име, порача првиот човек на Алијансата само неколку минути откако соопшто дека Македонија ја доби долгоочекуваната покана.  Земјава ќе стане 30-та членка на Алијансата под новото име, откако целосно