притисни ентер »

Редослед за утрешното финале на Евровизија
Редослед за утрешното финале на Евровизија

Редослед за утрешното финале на Евровизија

Еве го конечниот распоред на настапите во финалето. 1. Малта 2. Албанија 3. Чешка 4. Германија 5. Русија 6. Данска 7. Сан Марино 8. Македонија 9. Шведска 10. Словенија 11. Кипар 12. Холандија 13. Грција 14. Израел 15. Норвешка 16. Обединето Кралство 17. Исланд 18. Естонија 19. Белорусија 20. Азербејџан 21. Франција 22. Италија 23. Србија 24. Швајцарија

Бројот 8 има посебно значење за мене: Тамара за „Женски магазин“

Бројот 8 има посебно значење за мене: Тамара за „Женски магазин“

ИЗВОР Скопје24 | мај 17, 2019 Tамара Тодевска во утрешното евровизиско финале ќе настапи под редниот број осум. Ова ќе биде прво претставување на нашата земја во завршницата на европското музичко натпреварување по цели шест години и затоа еуфоријата, но и притисокот се уште поголеми. – Верувам во нас и сум горда на сите нас. Бројот осум симболизира

Како да се победи на „Евровизија“

Како да се победи на „Евровизија“

Зошто Брисел треба да се угледа на европскиот фестивал на трендовски поп-нумери Економист „Ќе бидам сонцето што го осветлува твојот мрак/ Ќе направам твојот свет да блесне само со една искра“. Песната ги исполнува сите потребни карактеристики: стандардна делница, едноставен англиски јазик, пораки за мир и љубов. Токму тоа е фестивалот за песна на „Евровизија“

Женското лоби, за победа на Тамара на Евросонг- пишува престижниот магазин „Билборд“

Женското лоби, за победа на Тамара на Евросонг- пишува престижниот магазин „Билборд“

Познатиот  магазин „Билборд“ (Billboard) прогнозираше дека претставничката на Северна Македонија, Тамара Тодевска, има реални шанси за победа на овогодинешното издание на „Евросонг“. Ова ова го обајавија завчера, ден пред втората полуфинална вечер на музичкиот натпревар за „Песна на Евровозија“ кој се одржува во Тел Авив. Музички магазин ,,Билборд”

Тамара: Најгорда сум на мојот тим, но и на сите Македонци

Тамара: Најгорда сум на мојот тим, но и на сите Македонци

Лавина од комплименти, убави зборови и поддршка предизвика синоќешниот настап на Тамара Тодевска на второто полуфинале на „Евросонг 2019“ во Тел Авив, Израел. Песната „ Proud “, осма по ред ќе ја слушнеме и на утрешната финална вечер во „Експо центарот“ во Тел Авив, заедно со уште 25 земји-учеснички на годинашниот избор. Малубројната македонска група

Женското лоби, за победа на Тамара на Евросонг- пишува престижниот магазин „Билборд“

Женското лоби, за победа на Тамара на Евросонг- пишува престижниот магазин „Билборд“

Познатиот  магазин „Билборд“ (Billboard) прогнозираше дека претставничката на Северна Македонија, Тамара Тодевска, има реални шанси за победа на овогодишното издание на „Евросонг“. Ова го објавија завчера, ден пред втората полуфинална вечер на музичкиот натпревар за „Песна на Евровизија“, кој се одржува во Тел Авив. Музички магазин ,,Билборд” направи

„Ве сакам. Ќе ве направам горди и во сабота!“: ...

„Ве сакам. Ќе ве направам горди и во сабота!“: ...

По шест години, нашата држава влезе во финалето на Евровизија , а сето тоа благодарение на Тамара Тодевска и нејзината песна „Proud“ (Горда). 33-годишната музичка ѕвезда синоќа настапи на втората полуфинална вечер и обезбеди пласман во финалето. Откако беа прогласени новите десет финалисти, Тамара се огласи на социјалните мрежи. „Дечки, Супер сме сите,

Тамара ќе пее пред Мадона во финалето на Евровизија

Тамара ќе пее пред Мадона во финалето на Евровизија

Иако беше неизвесно дали кралицата на попот ќе се појави во финалната евровизиска вечер во Израел -Тел Авив, дилемата е тргната, а тоа го потврди и самата на социјалните мрежи. Мадона веќе ја имаше првата проба од која објави неколку снимки и фотографии на Инстаграм, а со тоа откри како ќе изгледа нејзиното шоу. Како што пишуваат од Times of Israel,

Тамара ќе пее пред Мадона во финалето на Евровизија

Тамара ќе пее пред Мадона во финалето на Евровизија

ИЗВОР Скопје24 | мај 17, 2019 Иако беше неизвесно дали кралицата на попот ќе се појави во финалната евровизиска вечер во Израел -Тел Авив, дилемата е тргната, а тоа го потврди и самата на социјалните мрежи. Мадона веќе ја имаше првата проба од која објави неколку снимки и фотографии на Инстаграм, а со тоа откри како ќе изгледа нејзиното шоу. Како што

Тамара настапи на Тел Авив, Македонија по 7 години во финале

Тамара настапи на Тел Авив, Македонија по 7 години во финале

По долга пауза од 7 години, Македонија повторно ќе има финалист во големото финале на овогодинешната Евровизија, а секако главен виновник за тоа е Тамара Тодевска. Во сабота повторно и ние и целиот свет ке имаме прилика да го видиме настапот на нашата прертставничка.  Со емотивен, прекрасен и светски настап вчера во првата полуфинална вечер нашата