притисни ентер »

Вучиќ за договорот во Брисел: Задоволен сум што го зачувавме мирот
Вучиќ за договорот во Брисел: Задоволен сум што го зачувавме мирот

Вучиќ за договорот во Брисел: Задоволен сум што го зачувавме мирот

Вучиќ смета дека договорот за регистарски таблички на Косово е „мала тактичка победа“ за Белград и дека пред два дена Приштина имала „подобар договор отколку што постигнала вчера Задоволен сум што го зачувавме мирот за нашиот народ, рече српскиот претседател Александар Вучиќ околу постигнувањето договор со Косово за регистарските таблички во Брисел

Со посредство на Брисел, Белград и Приштина постигнаа договор за регистарските таблички

Со посредство на Брисел, Белград и Приштина постигнаа договор за регистарските таблички

Лидерите на Србија и на Косово постигнаа договор за ставање крај на спорот околу регистарските таблички, потврди високиот претставник на ЕУ за надворешни работи Жозеп Борел. Србија ќе престане да издава регистарски таблички со имињата на косовските градови, а Косово ќе ја прекине пререгистрацијата на возилата. „Имаме договор! Со големо задоволство

Борел повторно ги покани на средба Вучиќ и Курти

Борел повторно ги покани на средба Вучиќ и Курти

Косово и Србија синоќа успеаја да постигнат начелен договор за излез од кризата, а сега ЕУ повторно ги кани лидерите за да се зацементира процесот. Како што соопштија од европската служба за надворешни работи синоќа, Приштина и Белград на ниво на главните преговарачи успеаја да избегнат ескалација околу проблемите со регистарските таблици и да го вратат

Вучиќ: Приштина пред два дена имаше подобар договор, сега треба да го исполни сето договорено

Вучиќ: Приштина пред два дена имаше подобар договор, сега треба да го исполни сето договорено

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, денеска изјави дека во однос на статусниот смисол, договорот за регистарски таблички на Косово е „мала тактичка победа“ за Белград и дека пред два дена Приштина имала „подобар договор отколку што постигнала вчера, јави допсиникот на МИА од Белград.                                                           

Курти: Текстот на договорот не е истиот од понеделникот

Курти: Текстот на договорот не е истиот од понеделникот

Премиерот на Косово Албин Курти тврди дека договорот што синоќа го постигнаа главните преговарачи на Белград и Приштина не е истиот договор што им беше понуден на двете страни за време на преговорите во Брисел во понеделникот. Курти во парламентот во Приштина изјави дека не се работи за договор за регистарски таблички, туку за, како што тврди, договор

Борел повторно ги покани на средба Вучиќ и Курти

Борел повторно ги покани на средба Вучиќ и Курти

Косово и Србија синоќа успеаја да постигнат начелен договор за излез од кризата, а сега ЕУ повторно ги кани лидерите за да се зацементира процесот. Како што соопштија од европската служба за надворешни работи синоќа, Приштина и Белград на ниво на главните преговарачи успеаја да избегнат ескалација околу проблемите со регистарските таблици и да го вратат

Борел повторно ги покани на средба Вучиќ и Курти

Борел повторно ги покани на средба Вучиќ и Курти

Борел повторно ги покани на средба Вучиќ и Курти Косово и Србија синоќа успеаја да постигнат начелен договор за излез од кризата, а сега ЕУ повторно ги кани лидерите за да се зацементира процесот. Како што соопштија од европската служба за надворешни работи синоќа, Приштина и Белград на ниво на главните преговарачи успеаја да избегнат ескалација околу

Борел ги покани на нова средба Вучиќ и Курти

Борел ги покани на нова средба Вучиќ и Курти

Косово и Србија синоќа успеаја да постигнат начелен договор за излез од кризата, а сега ЕУ повторно ги кани лидерите за да се зацементира процесот. Како што соопштија од европската служба за надворешни работи синоќа, Приштина и Белград на ниво на главните преговарачи успеаја да избегнат ескалација околу проблемите со регистарските таблици и да го вратат

Вучиќ: Приштина пред два дена имаше подобар договор, сега треба да го исполни сето договорено

Вучиќ: Приштина пред два дена имаше подобар договор, сега треба да го исполни сето договорено

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, денеска изјави дека во однос на статусниот смисол, договорот за регистарски таблички на Косово е „мала тактичка победа“ за Белград и дека пред два дена Приштина имала „подобар договор отколку што постигнала вчера, јави допсиникот на МИА од Белград. -Не знам зошто си го направија ова. Погрешна проценка, погрешна

Србија: Договорот за регистарски таблички на Косово е „мала тактичка победа” за нас

Србија: Договорот за регистарски таблички на Косово е „мала тактичка победа” за нас

Србија: Договорот за регистарски таблички на Косово е „мала тактичка победа” за нас С.С. Пред 3 минути Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, денеска изјави дека во однос на статусниот смисол, договорот за регистарски таблички на Косово е „мала тактичка победа” за Белград и дека пред два дена Приштина имала „подобар договор отколку што постигнала