притисни ентер »

Кој сака на судиите да им пресуди по „кратка постапка“?
Кој сака на судиите да им пресуди по „кратка постапка“?

Кој сака на судиите да им пресуди по „кратка постапка“?

Нема да добиеме независно судство ако од судиите правиме државни непријатели. Судиите мора да бидат ослободени од притисоците на политикантите, на партиските навивачи, на фановите и хејтерите на социјалните мрежи, на сите кои се обидуваат на судството и на судиите да им пресудат по „кратка постапка“. Хајката што се води во јавноста против судиите на

Најчевска: Зошто се уште мислам дека Уставниот суд застанува во одбрана на неправото

Најчевска: Зошто се уште мислам дека Уставниот суд застанува во одбрана на неправото

Зошто мислев и зошто се уште мислам дека Уставниот суд застанува во одбрана на неправото: 1. Уставниот суд не видел неуставност во одредбите на Законот за изменување и дополнување на Законот за помилување од 2009 година цели 7 години 2. Меѓутоа, кога била поднесена иницијатива за оцена на уставноста на овој закон (на 24 фебруари 2016), што се совпаѓа

СДСМ: Мицкоски брани криминал, нелегалната аболиција на Иванов мора да се затвори

СДСМ: Мицкоски брани криминал, нелегалната аболиција на Иванов мора да се затвори

СДСМ се бори правдата да биде задоволена, граѓаните очекуваат правда, само за Христијан Мицкоски правдата е нејасна или е грешка, велат од Социјалдемократскиот сојуз на Македонија преку соопштение. „Се е јасно, нелегалната аболиција на Иванов мора да се затвори и да се обезбеди одговорност пред законите за сите што ги прекршиле. Во името на заштитата

На Собранието не му се брза, автентичнот толкување за помилувањата по 11-ти декември

На Собранието не му се брза, автентичнот толкување за помилувањата по 11-ти декември

Одлуката за барањето за автентично толкување на членот 11 од Законот за помилување Собранието ќе носи по 11-ти декември. Претседателот на Собранието, Талат Џафери вели дека оваа точка на дневен ред на пленарна седница ќе може да биде ставен откако ќе заврши расправата по буџетот дури и ако претходно има предлог одлука на Законодавно правната комисија

„Отворањето на темата за амнестија, политичка калкулација“ – СДСМ вината ја префрла во судот

„Отворањето на темата за амнестија, политичка калкулација“ – СДСМ вината ја префрла во судот

Автентичното читање на законот за амнестија, за албанската опозиција е само „политичка пресметка“. Барање за автентично читање на член 11 од Законот за амнестија, доставено од парламентарната група на СДСМ во Собрание, не стигнало до ниедна парламентарна група. Ова барање на СДСМ, според албанската опозиција е  политичка игра во предизборен период

Нејаснотии во Собранието околу иницијативата за автентично толкување на Законот за помилување

Нејаснотии во Собранието околу иницијативата за автентично толкување на Законот за помилување

Нејаснотии во Собранието околу идните политички позиции за автентичното толкување на Законот за помилување. И по вообичаената понеделничка координација, не се знае како ќе заврши иницијативата за толкување на членот 11 од законот. Врз основа на овој член претседателот Ѓорге Иванов пред три години помилува 56 функционери и поранешни функционери кои

СДСМ: Мицкоски брани криминал, за него правдата е нејасна или е грешка

СДСМ: Мицкоски брани криминал, за него правдата е нејасна или е грешка

СДСМ се бори правдата да биде задоволена, граѓаните очекуваат правда, само за Христијан Мицкоски правдата е нејасна или е грешка. Се е јасно, нелегалната аболиција на Иванов мора да се затвори и да се обезбеди одговорност пред законите за сите што ги прекршиле, реагираат од СДСМ на прес-конференцијата на Христијан Мицкоски од ВМРО-ДПМНЕ . „Во името

Седница за автентичното толкување за аболицијата на Иванов нема пред 11 декември

Седница за автентичното толкување за аболицијата на Иванов нема пред 11 декември

Собранискиот спикер за Канал 5 објаснува дека и законодавната комисија да достави предлог одлука, истата нема да се најде на дневен ред пред да заврши расправат по буџетот. Џафери е дециден дека без разлика на изјавите за итност од автентично толкување тој нема да свикува итна седница за оваа точка. Претседателката на законодавната комисија, Соња Мираковска

СДСМ: Мицкоски брани криминал, нелегалната аболиција на Иванов мора да се затвори

СДСМ: Мицкоски брани криминал, нелегалната аболиција на Иванов мора да се затвори

СДСМ се бори правдата да биде задоволена, граѓаните очекуваат правда, само за Христијан Мицкоски правдата е нејасна или е грешка, велат од Социјалдемократскиот сојуз на Македонија преку соопштение. „Се е јасно, нелегалната аболиција на Иванов мора да се затвори и да се обезбеди одговорност пред законите за сите што ги прекршиле. Во името на заштитата

СДСМ: Мицкоски брани криминал, за него правдата е нејасна или е грешка

СДСМ: Мицкоски брани криминал, за него правдата е нејасна или е грешка

Се е јасно, нелегалната аболиција на Иванов мора да се затвори и да се обезбеди одговорност пред законите за сите што ги прекршиле. Во името на заштитата на правдата СДСМ ги повика сите пратеници, од сите парламентарни партии, пред се пратениците од ВМРО-ДПМНЕ, да го поддржат барањето за автентично толкување на членот 11 од Законот за помилување. Мицкоски