притисни ентер »

Петти пораз на Пелистер
Петти пораз на Пелистер

Петти пораз на Пелистер

Кошаркарите на Пелистер петти пат се поразени сезонава, па откако загубија од ТФТ Скопје со 89:78 остнаа на второто место на суперлигашката табела. МЗТ Скопје е прв, но ако ниту една од двете екипи коишто веќе обезбедија полуфинале не загуби во следните два натпревара, за првото место и предноста на домашниот паркет во плеј - офот, ќе решава меѓусебниот

ЕКИПА Топ 5: Идеална петорка на 7. коло Суперлига

ЕКИПА Топ 5: Идеална петорка на 7. коло Суперлига

Во насока на засилена промоција на кошаркарската игра на домашната сцена, ЕКИПА со избор на најдобрите од секоја рунда натпревари од Првата македонска кошаркарска лига. Седмото коло од Суперлигата ни донесе три одлични натпревари по кои МЗТ Скопје се искачи на врвот на табелата по триумфот во Кавадарци против Еуро Никел и поразот на Пелистер во Скопје

Играч на 6. коло плеј-аут: Стефан Балмазовиќ

Играч на 6. коло плеј-аут: Стефан Балмазовиќ

Шестото коло од плеј-аутот во македонската кошаркарска лига донесе три возбудливи натпревари по кои на гостински победи се радуваа Ангели и Кожув кои славеа против Академија ФМП и Куманово, додека Работнички го одбрани домашниот терен од МЗТ Скопје 2. ЕКИПА избор на играч на 6. коло е Стефан Балмазовиќ кој со 30 поени и реализација 6/10 за два и 5/10

ТФТ му стави рампа на Пелистер, битолчани го губат врвот

ТФТ му стави рампа на Пелистер, битолчани го губат врвот

Тимот на ТФТ Скопје се покажа како најнезгоден противник во кошаркарското првенство на Македонија, а тоа го потврди и на дуелот против Пелистер, совладувајќи го со 89:78. Со овој пораз тимот од Битола го загуби првото место на табелата во Суперлигата, па актуелтниот шампион МЗТ Скопје има идеална шанса да остане на чело и од таму да ја брка титулата

ТФТ го победи Пелистер и го промени лидерот на табелата

ТФТ го победи Пелистер и го промени лидерот на табелата

ТФТ уште еднаш го потврди статусот на најнезгоден противник за претендентите за титулата во македонското кошаркарско првенство и денеска го совлада Пелистер со 89:78. Скопскиот тим одигра одлично второ полувреме, во кое го надигра противникот и на крајот заслужено запиша победа со која ја прекина негативната серија од два пораза по ред. Хортон со 25

ТФТ го совлада Пелистер за смена на врвот во Суперлигата

ТФТ го совлада Пелистер за смена на врвот во Суперлигата

ТФТ го совлада Пелистер за смена на врвот во Суперлигата Кошаркарите на ТФТ го симнаа Пелистер од врвот на Суперлигата и му направија голема услуга на актуелниот првак МЗТ Скопје, кој сега има победа повеќе во трката за подобра стартна позиција пред плејофот во оваа сезона во кошаркарското првенство на Македонија, со триумфот со 89-78 вечерва во седмото

ТФТ го симна Пелистер од тронот на македонската кошарка

ТФТ го симна Пелистер од тронот на македонската кошарка

ТФТ стави крај на серијата од два порази во низа во Суперлигата откако во 7. коло славеше на домашен терен против Пелситер со – со што го симна битолскиот тим од врвот на табелата. „Црно-белите“ одиграа одлично второ полувреме во кое рано стигнаа до висока предност, одолеаја на налетот на противникот на почетокот на последните десет минути и заслужено

ТФТ го преслуша Пелистер и му направи услуга на МЗТ!

ТФТ го преслуша Пелистер и му направи услуга на МЗТ!

Кошаркарите на ТФТ го симнаа Пелистер од врвот на Суперлигата и му направија голема услуга на актуелниот првак МЗТ Скопје, кој сега има победа повеќе во трката за подобра стартна позиција пред плејофот во оваа сезона во кошаркарското првенство на Македонија, со триумфот со 89-78 вечерва во седмото коло од Суперлигата. Клубот од скопската населба Тафталиџе

Победа на Кожув во Куманово, Ангели се селат во понизок ранг

Победа на Кожув во Куманово, Ангели се селат во понизок ранг

По убедливиот триумф над соседот од Кисела Вода со 78-101, Навико Академија ФМП, на четири кола до крајот на плеј-аут лигата, екипата на Ангели има четири победи помалку во однос на Куманово , кој е на место погоре на табелата и ќе опстане во лигата, за сметка на екипата на Ангели, која се сели во понизок ранг на натпреварување. Две сосема различни

Кожув победи во Куманово и ги испрати Ангели во Втора лига

Кожув победи во Куманово и ги испрати Ангели во Втора лига

И покрај турбуленциите последните месеци, екипата на Кожув и идната сезона ќе игра во Првата лига на Македонија. Гевгеличани славеа на гостувањето кај Куманово… Целиот текст прочитајте го на следниот ЛИНК .